Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wyzbądźcie się wygód

Wyzbądźcie się wygód

12.04.2014
Czyta się kilka minut
Jaką rolę w walce ze zmianami klimatycznymi odgrywają przywódcy Kościoła?
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

KS. FREDERICK D’SOUZA: Caritas India kieruje się założeniami polityki klimatycznej, przyjętej przez Konferencję Katolickich Biskupów Indii. Biskupi azjatyccy spotkali się w ostatnim czasie, by omówić konsekwencje zachodzących zmian klimatycznych oraz przeanalizować możliwe drogi na przyszłość. Połączenie wysiłków Kościoła w walce ze zmianami klimatu to wciąż jeszcze duże wyzwanie, jednak warto pamiętać, że Kościół posiada jedyny w swoim rodzaju potencjał do wprowadzenia zmian. Na przykład Caritas prowadzi wiele inicjatyw z dziedziny zrównoważonego rolnictwa oraz redukcji szkód powodowanych przez kataklizmy.

Czy Kościół może wesprzeć działania sprzeciwstawiające się zmianom klimatu?
Dokumenty dotyczące nauczania społecznego Kościoła, jak np. „Caritas in veritate”, podkreślają opiekuńczą rolę Kościoła chroniącego Boże stworzenie. Troska jest więc ważną częścią duchowości chrześcijańskiej mającej swój początek u podstaw nauczania św. Franciszka z Asyżu.
Konieczne jest wyczulenie kleru i liderów wspólnot religijnych na ból i cierpienie ofiar zmian klimatu. Duchowni mogą jednoczyć wspólnoty parafialne wokół kwestii zmian klimatycznych, a także inicjować duże kampanie społeczne. Również szkoły katolickie mogą wiele zdziałać, zaś pozostałe wspólnoty religijne włączać się do wszelkich działań, szerząc informacje i angażując się w pomoc potrzebującym.

Jakie przesłanie mógłby Ksiądz przekazać krajom Północy?
Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat, żyjąc skromnie. Postawa ta zainspirowała miliony, wielu wiernych wraca dziś do Kościoła. Decydując się świadomie na życie w prostocie, podjął on odważny krok, by przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Jego sposób życia wyraźnie przekłada się na środowisko.
Dlatego moje przesłanie dla mieszkańców Północy brzmi: wyzbądźcie się tych wygód, których możecie się wyrzec, i przyczyniajcie się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Niech krok ten będzie przejawem naszej wiary w działaniu.

KS. DR FREDERICK D’SOUZA od 2012 r. jest dyrektorem wykonawczym Caritas India. Wcześniej zajmował stanowisko Sekretarza Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Katolickich Biskupów Indii. Jest dyrektorem Północnego Forum Regionalnego (Delhi) oraz dyrektorem Stowarzyszenia Opieki Społecznej Chetanalaya Archidiecezji w Delhi.

Za tydzień część III cyklu: Rozmowa z JANINĄ OCHOJSKĄ, założycielem i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz wywiad z Andrzejem Kassenbergiem, prezesem Instytutu Na Rzecz Ekorozwoju, na temat wyzwań polskiej polityki klimatycznej.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]