Wyzbądźcie się wygód

Jaką rolę w walce ze zmianami klimatycznymi odgrywają przywódcy Kościoła?

12.04.2014

Czyta się kilka minut

 / Fot. MATERIAŁY PRASOWE
/ Fot. MATERIAŁY PRASOWE

KS. FREDERICK D’SOUZA: Caritas India kieruje się założeniami polityki klimatycznej, przyjętej przez Konferencję Katolickich Biskupów Indii. Biskupi azjatyccy spotkali się w ostatnim czasie, by omówić konsekwencje zachodzących zmian klimatycznych oraz przeanalizować możliwe drogi na przyszłość. Połączenie wysiłków Kościoła w walce ze zmianami klimatu to wciąż jeszcze duże wyzwanie, jednak warto pamiętać, że Kościół posiada jedyny w swoim rodzaju potencjał do wprowadzenia zmian. Na przykład Caritas prowadzi wiele inicjatyw z dziedziny zrównoważonego rolnictwa oraz redukcji szkód powodowanych przez kataklizmy.

Czy Kościół może wesprzeć działania sprzeciwstawiające się zmianom klimatu?
Dokumenty dotyczące nauczania społecznego Kościoła, jak np. „Caritas in veritate”, podkreślają opiekuńczą rolę Kościoła chroniącego Boże stworzenie. Troska jest więc ważną częścią duchowości chrześcijańskiej mającej swój początek u podstaw nauczania św. Franciszka z Asyżu.
Konieczne jest wyczulenie kleru i liderów wspólnot religijnych na ból i cierpienie ofiar zmian klimatu. Duchowni mogą jednoczyć wspólnoty parafialne wokół kwestii zmian klimatycznych, a także inicjować duże kampanie społeczne. Również szkoły katolickie mogą wiele zdziałać, zaś pozostałe wspólnoty religijne włączać się do wszelkich działań, szerząc informacje i angażując się w pomoc potrzebującym.

Jakie przesłanie mógłby Ksiądz przekazać krajom Północy?
Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat, żyjąc skromnie. Postawa ta zainspirowała miliony, wielu wiernych wraca dziś do Kościoła. Decydując się świadomie na życie w prostocie, podjął on odważny krok, by przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Jego sposób życia wyraźnie przekłada się na środowisko.
Dlatego moje przesłanie dla mieszkańców Północy brzmi: wyzbądźcie się tych wygód, których możecie się wyrzec, i przyczyniajcie się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Niech krok ten będzie przejawem naszej wiary w działaniu.

KS. DR FREDERICK D’SOUZA od 2012 r. jest dyrektorem wykonawczym Caritas India. Wcześniej zajmował stanowisko Sekretarza Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Katolickich Biskupów Indii. Jest dyrektorem Północnego Forum Regionalnego (Delhi) oraz dyrektorem Stowarzyszenia Opieki Społecznej Chetanalaya Archidiecezji w Delhi.

Za tydzień część III cyklu: Rozmowa z JANINĄ OCHOJSKĄ, założycielem i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz wywiad z Andrzejem Kassenbergiem, prezesem Instytutu Na Rzecz Ekorozwoju, na temat wyzwań polskiej polityki klimatycznej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Wiara i zmiany klimatu (2)