Wsadzam historię do kryminału

PIERRE LEMAITRE, autor powieści historycznych i kryminalnych: Gdy przyglądam się latom 30. XX wieku we Francji, widzę wiele podobieństw ze współczesnością. Dziś też Francję ogarnia fala zwątpienia.

Reklama

Wsadzam historię do kryminału

Wsadzam historię do kryminału

16.04.2018
Czyta się kilka minut
PIERRE LEMAITRE, autor powieści historycznych i kryminalnych: Gdy przyglądam się latom 30. XX wieku we Francji, widzę wiele podobieństw ze współczesnością. Dziś też Francję ogarnia fala zwątpienia.
Pierre Lemaitre rozmawia z Szymonem Łucykiem, Paryż, marzec 2018 r. LUCA GRAPPI
S

SZYMON ŁUCYK: Jako laureat literackiej Nagrody Goncourtów z dnia na dzień stał się Pan jednym z najbardziej rozchwytywanych przez media Francuzów. Nie ma Pan dość dziennikarzy?

PIERRE LEMAITRE: Tym, co sprawia mi ból, nie są dziennikarze, tylko ich pytania. Wciąż te same. Choć mogę ich zrozumieć: czytelnik potrzebuje podstawowych informacji, a że nie wszyscy czytają gazety, trzeba powtarzać wciąż te same kwestie. Ale trudno jest odpowiadać po raz setny na to samo pytanie i udawać, że jest szalenie interesujące.

Zacznijmy więc od kwestii, o którą Pana chyba jeszcze nie pytano. W najnowszej powieści „Barwy pożaru” pojawia się drugoplanowa, ale ważna dla intrygi postać młodej przebojowej Polki Władysławy, zwanej Vladi. Czy ma swój historyczny pierwowzór?

Vladi nie jest prawdziwą postacią, zrodziła się w tajemniczy sposób w mojej głowie. Od...

17594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]