Reklama

Wręczenie Nagrody Kościelskich w Miłosławiu

Wręczenie Nagrody Kościelskich w Miłosławiu

08.10.2012
Czyta się kilka minut
Dionizy Jaśniewicz, Starosta Wrzesiński, Zbigniew Skikiewicz: Po raz kolejny Nagroda Kościelskich zostanie wręczona w Miłosławiu.
Pałac Kościelskich w Miłosławiu, w którym wręczana jest nagroda Fot. R. Lipigórski
C

Cieszy, że wysiłek organizacyjny wkładany w jej przygotowanie przez Województwo Wielkopolskie, Powiat Wrzesiński i Gminę Miłosław daje efekty. Najlepszym tego przykładem ubiegłoroczne święto literatury, którego byliśmy gospodarzami. Zgromadziło ono wielu pisarzy, krytyków literackich i przede wszystkim lokalną społeczność. Tak widzimy swoje zadanie: dać szansę ludziom z różnych środowisk na spotkanie, włączyć do rozmowy o kulturze – nie tylko literackiej – jak najszersze grono dyskutantów. Powrót Nagrody Kościelskich do historycznego majątku fundatorów jest szansą na jej odnowienie i ożywienie. Wielkiemu Nocnemu Czytaniu towarzyszą u nas warsztaty dla młodych ludzi, które prowadzą wybitni pisarze i publicyści, liczna publiczność uczestniczy w sporach fachowców, żeby potem spotykać się na wystawach, koncertach, spektaklach – i w kuluarach przy lampce wina. W małym miasteczku ludzie świętują ogólnopolskie wydarzenie, Kościelscy wracają do korzeni, tradycja zaczyna tętnić życiem. W Miłosławiu Nagrodę zdążyli już odebrać Olga Stanisławska, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj i Andrzej Franaszek. Teraz dołącza do nich Andrzej Dybczak. W ciągu kolejnych lat zdobywaliśmy doświadczenie w organizowaniu prestiżowego wydarzenia i skupiliśmy wokół Nagrody krąg ludzi, którym nieobojętne jest dziedzictwo rodu Kościelskich. Dbamy o właściwe podkreślenie i wykorzystanie kulturowego kapitału, jakim możemy obracać. Dlatego wielkopolska impreza jest czymś wyjątkowym na mapie kraju. Pokazuje, że kulturę można tworzyć wszędzie, także poza wielkimi centrami. Zapraszamy do nas gości z całej Polski; do pałacu Kościelskich otoczonego malowniczym parkiem, gdzie przed laty przechadzała się fundatorka Nagrody Monika Kościelska; do kościoła poewangelickiego, którym opiekuje się wrzesińskie Starostwo Powiatowe, organizując w nim od paru lat wydarzenia kulturalne. Te miejsca mają klimat, urodę, oddycha się tu innym powietrzem. Kto chce poczuć magię literatury, jest oczekiwany w Miłosławiu 12 i 13 października.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]