Reklama

Wojsko: droga w inny wymiar

Wojsko: droga w inny wymiar

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Polski resort obrony tworzy dwie instytucje, które dla bezpieczeństwa państwa będą miały wkrótce większe znaczenie niż ciężki sprzęt pancerny, a nawet lotnictwo.
P

Pierwszą jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii (I3TO), mający pracować nad najnowocześniejszymi technologiami dla armii na wzór amerykańskiej agencji DARPA, która m.in. wynalazła internet.
Równie ważna będzie budowa Narodowego Centrum Kryptologii. Centrum powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej, a jej twórcą jest były szef ABW, gen. Krzysztof Bondaryk. „Twierdza Szyfrów”, jak nazywane jest Centrum, ma zbudować nowoczesny system zabezpieczeń, który będzie pod kontrolą państwa. W USA, Francji czy Izraelu kryptografia jest traktowana jako broń i objęta najwyższą klauzulą tajności. U nas tworzone są dopiero podwaliny.
W uproszczeniu można stwierdzić, że naukowcy z I3TO będą się ścigać ze światem w budowaniu coraz nowocześniejszych rozwiązań wojskowych, a kryptolodzy z „Twierdzy Szyfrów” będą pilnować, aby nie dostały się one w ręce wroga. Coraz...

1770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]