Reklama

W świecie nauki

W świecie nauki

26.03.2018
Czyta się kilka minut
H

HOUSTON, MAMY PROBLEM

Położone w Houston laboratorium Johnson Space Center należące do NASA okazało się mało sterylne: na jedynej posiadanej przez agencję kolekcji próbek pozaziemskich meteorytów wykryto grzyby z rodzaju Penicillium. Niektóre z nich produkują aminokwasy – cząsteczki budulcowe białka – które mogłyby zostać uznane za pochodzące z przestrzeni kosmicznej.

ZAKŁADY HAWKINGA

Zmarły niedawno badacz uwielbiał naukowe zakłady, ale większość z nich przegrywał – przypomina w „Science” Daniel Clery. Brytyjski kosmolog musiał przyznać się do pomyłki m.in. w takich kwestiach jak istnienie czarnych dziur i bozonu Higgsa oraz możliwości istnienia tzw. nagiej osobliwości czy wydostawania się informacji z czarnych dziur. Niektóre zakłady Hawking traktował jako potencjalną nagrodę pocieszenia – gdyby czarne dziury nie istniały, lata jego badań poszłyby na marne.

NARYSUJ NAUKOWCA

20 tys. obrazków naukowców wykonanych w ciągu ostatnich pięciu dekad przez amerykańskie dzieci w wieku szkolnym przeanalizowali David I. Miller i współpracownicy w Child ­Development. Odsetek rysunków przedstawiających kobiety wzrósł z 1 proc. (w latach 60.) do 34 proc., zaś w grupie dziewczynek – do ponad 50 proc.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]