Reklama

W sprawie zmian w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

W sprawie zmian w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Szanowny Panie Prezydencie,Szanowny Panie Premierze,Z niepokojem przypatrując się temu, co dzieje się ostatnio w polskiej kulturze, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że jest ona traktowana jak pole walki ideologicznej, a nie przestrzeń swobody twórczej, zaś praktyki dotyczące obsadzania stanowisk powoli zaczynają przypominać czystkę.
4

4 sierpnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski powołał na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Janusza Pietkiewicza, zrywając tym samym współpracę z dotychczasowym dyrektorem muzycznym - Kazimierzem Kordem i artystycznym - Mariuszem Trelińskim (obaj już wcześniej deklarowali, że z Pietkiewiczem pracować nie będą). Równocześnie Minister wyposażył nowo mianowanego dyrektora w statut, który pozwolił mu zwolnić dotychczasową dyrekcję artystyczną z dnia na dzień, zaledwie w rok po rozpoczęciu przez nią czteroletniej kadencji.

Ostatnie decyzje personalne w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej budzą głęboki niepokój i żal. Tym bardziej że miniony sezon operowy pod kierownictwem Korda i Trelińskiego rozbudził nadzieje na przyszłość i odświeżył duszną atmosferę, panującą od lat na tej scenie. Teatr dał 11 premier, z czego kilka bardzo znaczących. Na małej scenie otwarto cykl "Terytoria"; rozpoczęła się też obiecująca współpraca z Placido Domingo i Markiem Minkowskim.

Żeby budować znaczący na mapie Europy teatr operowy, kontrakt dyrektora artystycznego musi brać pod uwagę minimum pięcioletni okres pracy. To niezbędne ze względu na długoterminowe kontrakty wybitnych artystów, podpisywanie umów z wieloletnim często wyprzedzeniem itd. Jaki sezon artystyczny może przygotować dyrektor nominowany w sierpniu? Tego typu "nieoczekiwane zmiany miejsc" spowodują, że polskie instytucje kultury staną się niewiarygodne i nieprzewidywalne dla partnerów zagranicznych.

Głęboko poruszeni formą porozumiewania się władzy z artystami apelujemy, by zechcieli Panowie ponownie rozpatrzyć tę sprawę - i nie pozwolili na to, by talenty i kompetencje ludzi odpowiedzialnych za prowadzenie najważniejszych dla polskiej kultury instytucji zamieniać na partyjne rozgrywki, a samą kulturę traktować czysto instrumentalnie.

Panie Prezydencie! Panie Premierze! Mamy za sobą całe lata niszczenia sztuki i artystów i zmuszania do emigracji największych talentów. Nie stać nas na dalsze straty.

Zostajemy z wyrazami szacunku,

Agnieszka Bartold, Dariusz Błaszczyk, Anna i Waldemar Braniewscy, Michał Bristiger, Daniel Cichy, Magdalena Cielecka, Izabela Cywińska, Kalina i Tomasz Cyzowie, Dariusz Czaja, Wit Dąbal, Bogusław Deptuła, Adam Dudek, Małgorzata Dziewulska, Ludwik Erhardt, Tomasz Fiałkowski, Mateusz Flak, Andrzej Franaszek, Jan Frycz, Janusz Głowacki, Małgorzata i Marcin Gmysowie, Bogna Gniazdowska i Mikołaj Kasprzyk, Piotr Gruszczyński, Aleksandra Gryka, Dominika Grzegdala, Mariusz Grzegorzek, Alina i Roman Gutek, Danuta Gwizdalanka, Jacek Hawryluk, Agnieszka Holland, Jan Holoubek, Jerzy Janicki, Maria Janion, Grzegorz Jarzyna, Dobromiła Jaskot, Izabela Just, Piotr Kamiński, Jan Klata, Maja Kleczewska, Krzysztof Knittel, Grzegorz Kuczeriszka, Kazimierz Kutz, Marcin Król, Łukasz Maciejewski, Wojciech Maryański, Jacek Melchior, Krzysztof Meyer, Krzysztof Michalski, Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski, Paweł Mykietyn, Bartosz Okólski, Maja Ostaszewska, Wojciech Pacyna, Krystyna Parczyk, Roman Pawłowski, Grzegorz Piątkowski, Olgierd Pisarenko, Maria Poprzęcka, Joanna Rechnio, Dorota Roqueplo, Sławomir Sierakowski, Aleksandra Sikora, Maciej Strzembosz, Ewa Szczecińska, Dorota Szczęśniak, Małgorzata Szczęśniak, Kazimiera Szczuka, Joanna Targoń, Barbara Toruńczyk, Jerzy Trela, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Warlikowski, Łukasz Zadrzyński, Anna Zaorska

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]