Reklama

W najnowszym numerze (12/08) płyta z muzyką na Wielkanoc!

W najnowszym numerze (12/08) płyta z muzyką na Wielkanoc!

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Festiwal Misteria Paschalia - repertuarowo opleciony wokół wydarzeń pasyjnych, z występami najwierniejszych apologetów barokowej twórczości. Płyta, która Państwo otrzymują od "Tygodnika Powszechnego" jest szlachetnym, dźwiękowym uzupełnieniem Wielkanocnej refleksji.
G

Godzinny album otwieraj_ fragmenty oratorium "La Santissima Annunziata" Alessandro Scarlattiego. Barwny język opisu zwiastowania Marii, z fantazją_ przez autora partytury dookreślony operowymi z ducha muzycznymi ilustracjami, w interpretacji Fabio Biondiego i jego Europy Galante nie może nie zachwycać.

Podobnie jak "Stabat Mater" Luigiego Boccheriniego. Ci sami artyści i zjawiskowa wokalnie Roberta Invernizzi w kameralnym dziele mistrza z Lukki odkryli niezwykłe bogactwo emocji - od intymnego łkania po frazy pełne nadziei.

W Koncercie e-moll Georga Philippa Telemanna spotykają się dwa pokolenia fletu - prosty, wycofywany już z orkiestry oraz nieustannie technicznie dopracowywany flet traverso (poprzeczny). Solistycznemu współgraniu Giovanniego Antoniniego oraz Marco Brollego - prowadzonemu lekko i wdzięcznie, innym razem niespiesznie i subtelnie - towarzyszy zarażająca entuzjazmem (ach, to ogniste Presto!) formacja Il Giardino Armonico.

I jeszcze Antonio Vivaldi. Proszę wsłuchać się w ze swadą, choć gniewnie i wojowniczo pokonywane przez Sonię Prinę karkołomne figuracje, wprowadzone przez ostre akordowe cięcia Accademii Bizantina, ale i liryczne fragmenty motetu "Longe mala, umbrae terrores". Trudno byłoby nie zwrócić uwagi na finezyjną ozdobność oraz monumentalne zwieńczenie "Clarae stellea". Optymistyczną kodą płyty niech będzie Allegro z Koncertu A-dur RV 519.

DANIEL CICHY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]