Szukając autorytetu

06.04.2003

Czyta się kilka minut

Wystawę poświęconą Janowi Józefowi Szczepańskiemu otwarto w Drezdenku koło Gorzowa Wielkopolskiego. Stała się ona pośmiertnym hołdem dla znakomitego pisarza, który zmarł 20 lutego br.

Uroczystości w dniu 7 marca rozpoczęło spotkanie w auli Liceum Ogólnokształcącego pod hasłem „Pisarz, żołnierz września, oficer AK”. Prof. Andrzej Sulikowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, monografista pisarza, interpretował niektóre jego dzieła, przede wszystkim opowiadania wojenne. Wspominał spotkania z pisarzem w Krakowie i w Kasince, mówił o podróżach Szczepańskiego, o jego fascynacji górami, o dokonaniach taternickich, o studiach orientalistycznych. Lekcję literatury uzupełniła Aleksandra Pietrowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, która - odwołując się do życiorysu pisarza - przedstawiła „Powojenne losy żołnierzy AK”.

Wiesław Pietruszak, inicjator i organizator przedsięwzięcia, profesor matematyki w miejscowym liceum, mówi: „W moim odczuciu Jan Józef Szczepański może stanowić autorytet dla współczesnego człowieka, a dziś każdy poszukuje jakiegoś wzoru”.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej w Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera. Zdjęcia pochodzą z rodzinnego archiwum pisarza i ze zbiorów Julii Hartwig, Krzysztofa Kozłowskiego, Łukasza Tischnera. Pokazują Szczepańskiego w różnych okresach życia: jako małego chłopca, żołnierza II Rzeczypospolitej, młodego partyzanta, pracownika redakcji „Tygodnika Powszechnego”, prezesa Związku Literatów Polskich, a później Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureata nagrody PEN Clubu. Widzimy go podczas codziennych prac przy górskim domu na zboczach Lubogoszczy, podczas spaceru nad morzem czy rozmowy z wnukami. Oglądamy Szczepańskiego z Papieżem, z żoną Danutą z Wolskich, z dziećmi, z przyjaciółmi: Jerzym Turowiczem, Arturem Międzyrzeckim, Kazimierzem Traciewiczem, Jerzym Zagórskim.

Całość przedsięwzięcia wspiera Fundacja Stefana Batorego, a także starostwo powiatowe w Strzelcach Krajeńskich. Współorganizatorem jest ponadto Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej SAUERIANUM. Wystawa w Drezdenku potrwa do końca marca, następnie pojedzie do Niepołomic, Zielonej Góry, Słubic nad Odrą i Międzyrzecza. Organizatorzy czekają na zaproszenia z innych miast.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2003