Stowarzyszenie Notariuszy RP

Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej istnieje od grudnia 1990 r. Jego pierwszą siedzibą był Poznań, dziś jest to Warszawa.

03.09.2012

Czyta się kilka minut

Od ponad 20 lat Stowarzyszenie wydaje miesięcznik „Rejent” – pismo naukowe, którego redakcja mieści się w Kluczborku, a redaktorem naczelnym jest prof. Jerzy Jacyszyn z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stowarzyszenie jest dobrowolną organizacją społeczno--zawodową środowiska polskich notariuszy. Jego zasadniczym celem było zorganizowanie środowiska polskich notariuszy wokół idei wolnego notariatu i doprowadzenie do jego reprywatyzacji. Wielu członków Stowarzyszenia (m.in. Wolfgang Żmudziński, Roman Sztyk, Aleksander Jagodziński, Konstanty Frydrychowicz, Marek Kolasa, Czesław Salagierski, Zenon Jabłoński, Andrzej Urbanik, Zofia Bystrzycka i Czesława Kołcun) brało udział w pracach nad ustawą Prawo o notariacie, która została uchwalona 14 lutego 1991 r.

Obecnie Stowarzyszenie koncentruje się na jednoczeniu polskiego notariatu wokół tradycyjnych wartości uzasadniających publiczne zaufanie do czynności i dokumentów sporządzanych przez notariuszy, na ochronie prestiżu i dobrego imienia środowiska notarialnego, a także ochronie prawidłowych warunków godnego wykonywania tego zawodu. Pomaga również w tworzeniu prawa oraz opiniowaniu projektów aktów prawnych, sprawuje opiekę i udziela pomocy notariuszom, a także emerytowanym notariuszom, asesorom i aplikantom notarialnym. Stowarzyszenie prowadzi także działania mające na celu rozwijanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa oraz popularyzację prawa.

Swoje cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez propagowanie wzorców postaw i zachowań uznawanych przez środowisko notarialne za godne notariusza, a także poprzez występowanie – jako reprezentacja notariatu – wobec organów państwowych we wszystkich istotnych sprawach dotyczących notariuszy. Stowarzyszenie zajmuje się również propagowaniem dorobku naukowego w zakresie teorii i praktyki notarialnej. W celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych notariuszy, asesorów i aplikantów organizuje szkolenia, zjazdy i konferencje.

Sukcesywnie wzrasta liczba członków Stowarzyszenia (obecnie ich liczba wynosi około 300 osób). Stowarzyszenie jest również wydawcą jedynego w Polsce „Kalendarza Notariusza”, który zawiera informacje niezbędne w pracy notariusza i jego sekretariatu.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie powołało do życia Ośrodek Mediacyjny. Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów – zamiast na sali sądowej, w drodze postępowań mediacyjnych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2012

Artykuł pochodzi z dodatku „Notariat. Bezpieczeństwo i zaufanie