Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Stowarzyszenie Notariuszy RP

Stowarzyszenie Notariuszy RP

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej istnieje od grudnia 1990 r. Jego pierwszą siedzibą był Poznań, dziś jest to Warszawa.
O

Od ponad 20 lat Stowarzyszenie wydaje miesięcznik „Rejent” – pismo naukowe, którego redakcja mieści się w Kluczborku, a redaktorem naczelnym jest prof. Jerzy Jacyszyn z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stowarzyszenie jest dobrowolną organizacją społeczno--zawodową środowiska polskich notariuszy. Jego zasadniczym celem było zorganizowanie środowiska polskich notariuszy wokół idei wolnego notariatu i doprowadzenie do jego reprywatyzacji. Wielu członków Stowarzyszenia (m.in. Wolfgang Żmudziński, Roman Sztyk, Aleksander Jagodziński, Konstanty Frydrychowicz, Marek Kolasa, Czesław Salagierski, Zenon Jabłoński, Andrzej Urbanik, Zofia Bystrzycka i Czesława Kołcun) brało udział w pracach nad ustawą Prawo o notariacie, która została uchwalona 14 lutego 1991 r.

Obecnie Stowarzyszenie koncentruje się na jednoczeniu polskiego notariatu wokół tradycyjnych wartości uzasadniających publiczne zaufanie do czynności i dokumentów sporządzanych przez notariuszy, na ochronie prestiżu i dobrego imienia środowiska notarialnego, a także ochronie prawidłowych warunków godnego wykonywania tego zawodu. Pomaga również w tworzeniu prawa oraz opiniowaniu projektów aktów prawnych, sprawuje opiekę i udziela pomocy notariuszom, a także emerytowanym notariuszom, asesorom i aplikantom notarialnym. Stowarzyszenie prowadzi także działania mające na celu rozwijanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa oraz popularyzację prawa.

Swoje cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez propagowanie wzorców postaw i zachowań uznawanych przez środowisko notarialne za godne notariusza, a także poprzez występowanie – jako reprezentacja notariatu – wobec organów państwowych we wszystkich istotnych sprawach dotyczących notariuszy. Stowarzyszenie zajmuje się również propagowaniem dorobku naukowego w zakresie teorii i praktyki notarialnej. W celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych notariuszy, asesorów i aplikantów organizuje szkolenia, zjazdy i konferencje.

Sukcesywnie wzrasta liczba członków Stowarzyszenia (obecnie ich liczba wynosi około 300 osób). Stowarzyszenie jest również wydawcą jedynego w Polsce „Kalendarza Notariusza”, który zawiera informacje niezbędne w pracy notariusza i jego sekretariatu.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie powołało do życia Ośrodek Mediacyjny. Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów – zamiast na sali sądowej, w drodze postępowań mediacyjnych.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]