Reklama

Stowarzyszenie Notariuszy RP

Stowarzyszenie Notariuszy RP

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej istnieje od grudnia 1990 r. Jego pierwszą siedzibą był Poznań, dziś jest to Warszawa.
O

Od ponad 20 lat Stowarzyszenie wydaje miesięcznik „Rejent” – pismo naukowe, którego redakcja mieści się w Kluczborku, a redaktorem naczelnym jest prof. Jerzy Jacyszyn z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stowarzyszenie jest dobrowolną organizacją społeczno--zawodową środowiska polskich notariuszy. Jego zasadniczym celem było zorganizowanie środowiska polskich notariuszy wokół idei wolnego notariatu i doprowadzenie do jego reprywatyzacji. Wielu członków Stowarzyszenia (m.in. Wolfgang Żmudziński, Roman Sztyk, Aleksander Jagodziński, Konstanty Frydrychowicz, Marek Kolasa, Czesław Salagierski, Zenon Jabłoński, Andrzej Urbanik, Zofia Bystrzycka i Czesława Kołcun) brało udział w pracach nad ustawą Prawo o notariacie, która została uchwalona 14 lutego 1991 r.

Obecnie Stowarzyszenie koncentruje się na jednoczeniu polskiego notariatu wokół tradycyjnych wartości uzasadniających publiczne zaufanie do czynności i dokumentów sporządzanych przez notariuszy, na ochronie prestiżu i dobrego imienia środowiska notarialnego, a także ochronie prawidłowych warunków godnego wykonywania tego zawodu. Pomaga również w tworzeniu prawa oraz opiniowaniu projektów aktów prawnych, sprawuje opiekę i udziela pomocy notariuszom, a także emerytowanym notariuszom, asesorom i aplikantom notarialnym. Stowarzyszenie prowadzi także działania mające na celu rozwijanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa oraz popularyzację prawa.

Swoje cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez propagowanie wzorców postaw i zachowań uznawanych przez środowisko notarialne za godne notariusza, a także poprzez występowanie – jako reprezentacja notariatu – wobec organów państwowych we wszystkich istotnych sprawach dotyczących notariuszy. Stowarzyszenie zajmuje się również propagowaniem dorobku naukowego w zakresie teorii i praktyki notarialnej. W celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych notariuszy, asesorów i aplikantów organizuje szkolenia, zjazdy i konferencje.

Sukcesywnie wzrasta liczba członków Stowarzyszenia (obecnie ich liczba wynosi około 300 osób). Stowarzyszenie jest również wydawcą jedynego w Polsce „Kalendarza Notariusza”, który zawiera informacje niezbędne w pracy notariusza i jego sekretariatu.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie powołało do życia Ośrodek Mediacyjny. Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów – zamiast na sali sądowej, w drodze postępowań mediacyjnych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]