Reklama

Sprostowanie

Sprostowanie

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Marcin Król w tekście ("TP" nr 40/06) popełnił kilka nieścisłości. Studenckie seminarium filozoficzne, o którym wspomina, odbyło się w 1962 r.; rzeczywiście w pensjonacie Morskie Oko, ale nie w zimie, a we wrześniu. Organizatorem nie było Koło Naukowe Studentów Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ale Komisja Nauki Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich. Przyjechało wielu wykładowców, ale na pewno nie "prawie wszyscy". Moja pamięć notuje R. Ingardena, L. Kołakowskiego, W. Krajewskiego, M. Przełęckiego, F. Studnickiego, A. Schaffa i R. Suszkę z grona profesorów i docentów oraz B. Chwedeńczuka, S. Jędrzejewskiego, M. Skwiecińskiego, S. Rańkę, A. Sikorę i B. Wolniewicza spośród ówczesnych asystentów. Nic mi nie wiadomo, by dyskusja, w czasie której Schaff powiedział do Kołakowskiego "z Was, Leszku, już nic dobrego nie będzie itd.", odbyła się w Bukowinie, aczkolwiek nie mogę tego wykluczyć. Pamiętam natomiast starcie obu filozofów nie tyle na tarasie pensjonatu, ile na trawniku przed budynkiem; istotnie w trakcie tej debaty dochodziły wesołe odgłosy ze strony H. Jankowskiego i J. Szewczyka. Rzecz dotyczyła pojęcia prawdy, a Kołakowski przytoczył niektóre swoje poglądy wzięte z artykułu (wspomnianego przez Króla) "Karol Marks i klasyczna definicja prawdy". Schaff zirytował się, gdy usłyszał o paralelach między młodym Marksem a egzystencjalizmem, i zapytał jakoś tak: "Leszku, czy rozumiecie Heideggera, ale odpowiedzcie z ręką na sercu?".
J

JAN WOLEŃSKI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]