Spragnieni Pokoju

Ponad 500 przedstawicieli największych religii świata oraz życia kulturalnego i społecznego spotkało się w Asyżu w dniach 18 – 20 września, aby wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu ''Pragnienie Pokoju. Religie i Kultury w Dialogu'' organizowanym przez Wspólnotę Sant'Egidio, zakon franciszkański oraz diecezję Asyżu.

22.09.2016

Czyta się kilka minut

Asyż.. Fot: AP Photo/Alessandra Tarantino/EastNews /
Asyż.. Fot: AP Photo/Alessandra Tarantino/EastNews /

Uroczystość jest kontynuacją inicjatywy papieża Jana Pawła II, który 27 października 1986 roku zainicjował międzyreligijne, ekumeniczne spotkanie jednoczące ludzi różnych wyznań w obliczu przemocy, konfliktów i problemów ówczesnego świata. Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości zorganizowanych w 30. rocznicę pierwszego spotkania w Asyżu, był temat: ''Pragnienie Pokoju. Religie i Kultury w Dialogu''. Wystąpienia prelegentów poruszały kwestie związane z terroryzmem, kryzysem uchodźczym, nierównościami ekonomicznymi oraz porozumieniem międzyreligijnym. Pomimo różnic kulturowych oraz religijnych, ludzie z całego świata zjednoczyli się w modlitwie oraz dialogu, aby starać się znajdować odpowiedzi na trudne pytania związane ze współczesnymi problemami.

Andrea Riccardi – włoski historyk, wykładowca akademicki oraz założyciel wspólnoty Sant'Egidio – podczas modlitwy inaugurującej wydarzenie – podkreślał znaczenie różnorodności oraz fakt związany z tym, że ludzie różnych wyznań – chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, buddyści – mogą spotkać się, aby okazać solidarność oraz podkreślić znaczenie pokojowej egzystencji w świecie pogrążonym w konfliktach, wojnie i ubóstwie. ''Niech nasza otwartość płynie z naszego serca. Bądźmy różni – różnice między ludźmi są piękne. Pokój jest imieniem Boga'' – mówił Riccardi.

Uroczystemu otwarciu międzyreligijnego wydarzenia w Asyżu towarzyszył prezydent Republiki Włoskiej - Sergio Matarella oraz prezydent Republiki Środkowo Afrykańskiej - Faustin-Archange Touadéra. Podczas inauguracyjnej ceremonii wypowiadali się m.in.: Bartłomiej I – patriarcha Konstantynopola, Domenico Sorrentino – Arcybiskup Asyżu, rabin Avraham Steinberg, prof. Zygmunt Bauman – socjolog i filozof, Mohammad Sammak – doradca polityczny Wielkiego Muftiego Libanu.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania w Asyżu była kwestia dialogu pomiędzy reprezentantami różnych wyznań – w tym sytuacja islamu oraz migrantów przybywających z krajów muzułmańskich do Europy. Mohammad Sammak, przedstawiciel strony muzułmańskiej, podczas panelu dyskusyjnego dotyczącego historii spotkań w Asyżu powiedział, że dialog to wspólne poszukiwanie prawdy z uszanowaniem innego punktu widzenia. Sammak mówiąc o terroryzmie nazwał samozwańcze Państwo Islamskie jako ugrupowanie, które ''porwało'' islam wykorzystując treść świętej księgi na własny użytek. – Istnieje różnica pomiędzy świętymi księgami, a rozumieniem i interpretowaniem ich treści. Prawdziwy problem polega na tym, że ekstremiści religijne teksty zinterpretowali według swoich reguł – stwierdził. Muzułmański polityk w swoich wypowiedziach nawiązywał również do priorytetu jakim jest potrzeba prowadzenia dialogu pomiędzy religiami. – Musimy wierzyć w to, że dialog jest wciąż możliwy. Musimy dać szansę życiu we wspólnej rzeczywistości.

Trzydniowe spotkanie zakończyło się wizytą papieża Franciszka oraz modlitwą odprawianą zgodnie ze swoim obrządkiem przez wyznawców różnych religii zgromadzonych w Asyżu. Podczas liturgii słowa poprzedzającej modlitwę o pokój, papież Franciszek nawiązał do słowa „pragnę”, które dotyczyło ostatniej woli Chrystusa na krzyżu: - Czego spragniony jest Pan? – pytał Franciszek. – Oczywiście wody, elementu istotnego dla życia. Ale przede wszystkim miłości, nie mniej istotnej, aby żyć. Pragnie dać nam wodę żywą swojej miłości, ale także otrzymać naszą miłość.

Nawiązując do przesłania pozostawionego przez Franciszka podczas wydarzenia „Pragnienie Pokoju. Religie i Kultury w Dialogu”, w ewangelicznym słowie „pragnę” zawarte jest całe cierpienie doczesnego świata – płacz nienarodzonych dzieci, krzyk ofiar przemocy i prześladowań, tragedia ludzi, którzy z powodu wojen musieli opuścić swoje domy, aby szukać schronienia. Tegoroczne spotkanie w miejscowości, z której pochodził święty Franciszek – założyciel zakonu franciszkanów, mistyk i człowiek wierzący w dialog jako formę porozumienia pomiędzy wyznawcami różnych religii – można uznać za pragnienie pokoju, które jednoczy ludzi bez względu na wyznawaną religię, kolor skóry, czy tożsamość etniczną – pokój w dzisiejszych czasach okazuje się pragnieniem uniwersalnym – pomagającym budować mosty między osobami wyznającymi różne światopoglądy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]