Reklama

Bądźmy różni, ale przyjaźni

Bądźmy różni, ale przyjaźni

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Ponad pół tysiąca wyznawców największych religii oraz przedstawicieli świata kultury i polityki spotkało się w mieście św. Franciszka, aby po raz kolejny modlić się o pokój.
Przed bazyliką św. Franciszka, Asyż, 20 września 2016 r. Fot. Tiziana Fabi / AFP / EAST NEWS

​W Asyżu w ostatnich dniach można było usłyszeć języki i dialekty z kilkudziesięciu krajów oraz spotkać wyznawców największych religii. W wąskich brukowanych uliczkach migały pomarańczowe buddyjskie szaty, a przy filiżance kawy w małych kawiarenkach rozmawiali ze sobą muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. Wszystkich zgromadził wspólny cel: modlitwa o pokój.

Spotkanie, odbywające się pod hasłem „Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu”, zorganizowała Wspólnota Sant’Egidio razem z franciszkanami i diecezją Asyżu. Trwało trzy dni – od 18 do 20 września. W ostatni dzień do Asyżu przybył papież Franciszek.

Pomysł spotkań po raz pierwszy zrealizował 30 lat temu Jan Paweł II – mimo oporu niektórych kardynałów. Od początku krytycznie wobec inicjatywy odnosiły się środowiska tradycjonalistów, oskarżających organizatorów o synkretyzm wyznaniowy i próbę łączenia różnych...

5238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]