Reklama

Ładowanie...

Słowa Przymierza

23.03.2003
Czyta się kilka minut
D

Dziesięć Przykazań to słowa przymierza, jakie Bóg zawarł z Izraelem. Przymierze jest jednym z kluczowych pojęć biblijnych: właściwie zamiast o Starym i Nowym Testamencie można mówić o starym i nowym przymierzu. Cała historia zbawienia jest historią kolejnych przymierzy, jakie Bóg zawierał z ludźmi. Przymierze to dużo więcej niż zwykła umowa między ludźmi, która dotyczy jakichś mniej czy bardziej istotnych, ale tylko wybranych spraw. Przymierze obejmuje całość życia. Jednak jest to coś o wiele bardziej konkretnego niż przyjaźń - nie każda przyjaźń musi być zwieńczona przymierzem. Aby mogło być zawiązane przymierze, obie strony muszą przejść przez jakąś próbę. W starożytności przymierza zwykle były zawierane jako zakończenie wojny: zwycięzca, zamiast zniszczyć całkowicie pokonanego, mógł ofiarować mu przymierze. To strona silniejsza, zwycięska, proponowała przymierze i ustanawiała jego...

2869

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]