Reklama

Skrywany przez lata dramat

Skrywany przez lata dramat

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Paweł Urbanik: - "4 miesiące..." to nie pierwszy głośny film rumuński, którego tłem jest komunistyczna przeszłość. Czy Pan również rozlicza się z historią?
C

Cristian Mungiu: - Z pewnością nie było to moim celem. Traktuję tę opowieść bardzo osobiście. Chciałem nakręcić film o swojej młodości, który docierałby do całego mojego pokolenia. Nie zamierzałem ograniczać się do problemu komunizmu, aborcji i władzy Ceauşescu. Rozumiem jednak, że można go tak odbierać, choć dla mnie to zbytnie uproszczenie.

Kiedyś wspominaliśmy ze znajomymi czasy naszych studiów i okazało się, że chcieliby obejrzeć film o sobie sprzed 20 lat. To była iskra. Później zastanawiałem się, jaka historia odpowiadałaby nam najlepiej, i przypomniałem sobie prawdziwą opowieść, którą usłyszałem od bliskiej mi osoby 15 lat temu. Odkryłem w niej wielki potencjał, miała w sobie tyle stłumionych emocji, że uznałem ją za najlepszą charakterystykę mojego pokolenia.

- W jednym z wywiadów powiedział Pan, że urodził się tylko dlatego, że...

5724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]