Rzymskie progi

21 listopada pierwsza grupa polskich biskupów udała się do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. Później pojadą dwie kolejne: ostatnia wróci z Rzymu 17 grudnia. To będą pierwsze oficjalne spotkania Episkopatu z Benedyktem XVI.

Kodeks Prawa Kanonicznego zobowiązuje do składania - co pięć lat - wizyt “do progów Apostolskich" przede wszystkim biskupów diecezjalnych, jednak w praktyce do Rzymu przybywają również biskupi pomocniczy oraz wszyscy rządcy kościelnych jednostek terytorialnych (np. prefektur, wikariatów czy administratur apostolskich). Już teraz niektórzy polscy biskupi ujawnili, o czym chcieliby porozmawiać z Benedyktem XVI.

Abp Henryk Muszyński z Gniezna: “Problemy Kościoła w Polsce są w dużej mierze problemami, jakie przeżywa cały Kościół: człowiek, który sam siebie uznaje za miarę prawdy, dobra i piękna. Ponadto: skrajny subiektywizm, kwestionowanie obiektywnych norm moralnych i fałszywe pojęcie wolności, bez odniesienia do prawdy".

Bp Kazimierz Nycz, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski: “Boli mnie to, co boli tutejszych ludzi, a co związane jest ze specyfiką wsi popegeerowskich, czyli bezrobocie, które sięga 40 proc. Człowiek jest bezradny, nawet działalność charytatywna Caritas nie potrafi rozwiązać sytuacji".

Abp Marian Gołębiewski z Wrocławia: “Jeśli uwzględnimy liczbę małżeństw niesakramentalnych, ilość związków, które nie posiadają żadnego kształtu formalnego, są luźnymi związkami, ale nierzadko z dzieckiem - to widać, że sytuacja jest poważna i myślę, że na ten temat będziemy mówić w Rzymie".

Abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska: “Będę chciał powiedzieć Papieżowi o poważnym problemie zwartości, jedności Kościoła w Polsce, co ma związek z działalnością niektórych mediów i co nie jest obojętne dla dzieła ewangelizacji. Angażowanie się niektórych mediów w Polsce po stronie określonego nurtu politycznego jest zjawiskiem niepokojącym i problem ten należy omówić w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej".

Bp Wiktor Skworc z Tarnowa: “Mam zamiar poruszyć w Kongregacji Kultu Bożego problem, który występuje na południu Polski, a mianowicie działalność Bractwa św. Piusa X. To bractwo lefebrystów zapuszcza u nas macki i zdobywa ludzi świeckich, próbuje tworzyć kaplice". Dlatego biskup zapyta w Watykanie o obecne relacje między Bractwem a Stolicą Apostolską, tym bardziej, że w sierpniu wyświęconego przez abp. Lefebvre’a biskupa Fellaya przyjął Benedykt XVI: “Wiemy, że Bractwo to jest schizmą w Kościele, ale chciałbym zapytać, czy są jakieś szanse, żeby ta blizna, rana Kościoła została jakoś wyleczona".

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2005