Reklama

Rejs do Itaki

Rejs do Itaki

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Odyseusz czy playboy? Kulturowa odyseja człowieka i Okruchy Słowa to najnowsze książki abp. Józefa Życińskiego. Sam autor opowiadał o nich w Krakowie (19 października).
S

Spotkanie w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego współorganizowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej “Gaudium". Rozmowę z gościem poprowadzili karmelita o. Marian Zawada i Marek Zając.

Jak podkreślili gospodarze, “Odyseusz czy playboy?" to książka adresowana do pokolenia przełomu epok komunizmu i kapitalizmu. Zaskakuje już sam tytuł: metropolita lubelski przyznał, że pomysł zrodził się podczas naukowego kongresu w Salzburgu: “Okazało się wtedy, że uczestników łączył świat wspólnych wartości, chociaż pochodzili z Zambii i Polski, z Francji i Hongkongu" - tłumaczył abp Życiński. Odyseja pełni zatem rolę kulturowego kodu, który potrafią odszyfrować zarówno wierzący, jak i ateiści. Podróż do Itaki symbolizuje tęsknotę za wartościami uniwersalnymi. Odyseusz to człowiek-pielgrzym, a jego powrót do utraconej ojczyzny można odczytywać jako metaforę...

2426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]