Reklama

Propaganda

Propaganda

03.03.1946
Czyta się kilka minut
G

Goebbels nie zasiadł na ławie podsądnych w Norymberdze. Ale w wielki procesie powszechnym, w którym oskarżycielem jest podeptane człowieczeństwo, wśród oskarżonych nie powinno zabraknąć tej złowrogiej machiny, której poświęcił ostatnie jeszcze tchnienie zażyciem trucizny: propagandy.

            Wiemy, jaką rolę przeznaczył jej bardzo szczerze Hitler w „Mein Kampf”. – Do mas trafić może tylko doktryna nie uznająca obok siebie żadnej innej, nigdy tolerancyjne i bezstronne rozważanie. Masy nie są zdolne uświadomić sobie duchowego terroru, jaki stanowi propaganda. Przeciwnie siła, choćby tylko w zachwianym powtarzaniu zawsze tego samego i to coraz mocniej – imponuje im. A oto streszczenie praktycznych wniosków: „Masy niewiele mogą zrozumieć i bardzo łatwo zapominają. Propaganda musi się ograniczyć do niewielu punktów, rzucać wyraźne hasła i rozważać je póty, póki ostatni...

4806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]