Reklama

Ładowanie...

Opowieść o dwóch wiekach

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Robert Traba, Centrum Badań Historycznych w Berlinie: Historia polskiej społeczności w Berlinie zawsze była uzależniona od historii wzajemnych oddziaływań polsko-niemieckich. Opowiadając historię "polskiego Berlina", opowiadamy o ponad dwustu latach stosunków polsko-niemieckich w mikroskali.
J

Joachim Trenkner: Wystawa "My, Berlińczycy - Wir Berliner" to jak dotąd największe i najważniejsze przedsięwzięcie zorganizowane przez polskie Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Co chcecie przez to osiągnąć?

Prof. Robert Traba: Pomysł wystawy powstał przed trzema laty, gdy jeszcze nie byłem dyrektorem Centrum, a jego konceptualizacja zaczęła się przed ponad dwoma laty. Sens wystawy jest podwójny. Z jednej strony to wyzwanie dla historyka, przełożyć język tekstu pisanego na język obrazu. W sensie naukowym było to zderzenie się z tak modną dziś interdyscyplinarnością i próba jej praktycznego zastosowania. W sensie istoty samej opowieści, staramy się odpowiedzieć na proste pytanie: kto tak naprawdę jest Polakiem w Berlinie? Czy jest nim już słabo mówiący po polsku emigrant, mieszkający tu od 50 lat? A może dobrze mówiący po polsku Żyd...

5560

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]