Reklama

Ładowanie...

Odrodzenie ksenofobii

13.04.2003
Czyta się kilka minut
O

Od wielu lat mieszkam w Niemczech, równie długo ścieram się z licznymi poglądami (także przyjaciół żydowskiego pochodzenia) o domniemanym antysemityzmie Polaków i staram się walczyć z tymi stereotypami. Tekst pani Zuzanny Radzik uzmysłowił mi niebezpieczeństwo „renesansu” polskiego antysemityzmu i ksenofobii. Jedynie świadome kontrpoczynania, jak np. publikacja takiego artykułu, mogą przyczynić się do zyskania przez Polskę opinii kraju otwartego i szczerego, godnego miana prawego państwa europejskiego (a nie zaścianka). Nadzieję pokładam w wychowywanym bez uprzedzeń młodym pokoleniu Polaków, które - jak pani Radzik (gratuluję wytrwałości!) - może zmienić te nieprzychylne o Polakach opinie.

BRONISŁAW SZCZERBAK (Frankfurt n. Menem)
 

789

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]