Reklama

Oczy szeroko otwarte

Oczy szeroko otwarte

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Krzysztof Majchrzak, aktor: Przekleństwem naszych czasów jest osierocenie nieszczęścia. Liczy się tylko wesoły refren, a wszystkie egzystencjalne zwrotki - załamania nerwowe, choroba, śmierć - nie mają powodzenia. Rozmawiał Łukasz Maciejewski
Ł

Łukasz Maciejewski: Dlaczego nosi Pan koszulkę z napisem: "Don’t Worry, Be Jewish"?

Krzysztof Majchrzak: Bo to jedna z dróg odnalezienia się wobec komunikatu antysemickiego. Wprawdzie jako świeżo pasowani na Europejczyków czujemy podświadomie, że to niezbyt elegancko powiedzieć wprost, iż nie lubimy kogoś z powodu koloru jego skóry, przekonań religijnych czy preferencji seksualnych, ale nietolerancja połączona z megalomanią czai się w każdym kącie. Napis "Nie martw się, bądź żydowski" wydaje mi się niewinną próbą rozbrojenia tej niezręcznej sytuacji. Żal tylko, że ten żart nie jest do końca wesoły.

"Pornografię" w reżyserii Kolskiego, w której zagrał Pan Fryderyka, często krytykowano właśnie za dodanie Gombrowiczowi wątku żydowskiego.

Pewien krytyk filmowy napisał artykuł, w którym zgromił...

15842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]