Reklama

Ocalone

Ocalone

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Urodziłam się 20 lat po masowych zbrodniach dokonanych na niewinnych ludziach, obywatelach mojego kraju. Zagłada Żydów położyła kres ich tradycji, religii i bogatej kulturze, która od kilkuset lat rozwijała się na naszych ziemiach. Dlatego też, jak mówi prof. Szewach Weiss, bez współcześnie żyjących Polaków ocalenie pamięci o polskich Żydach jest niemożliwe. Nigdy, na szczęście, nie brakowało tych, którzy chcieli ocalić od zapomnienia polsko-żydowską przeszłość. Do takich właśnie osób należą prof. medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Aleksander B. Skotnicki i Władysław Klimczak - współautorzy cennej monografii "Społeczność żydowska w Polsce... Dwa oblicza krakowskich Żydów" (wyd. AA, Kraków 2006). Bogata w fotogramy książka jest doskonale skonstruowanym kompendium wiedzy na temat udziału Żydów w walce o niepodległą Polskę, ich wkładu w rozwój gospodarczy, naukowy, kulturalny i architektoniczny państwa, jest też niezwykłym świadectwem przeszłości przedwojennych żydowskich mieszkańców Krakowa i odwagi Polaków w ratowaniu tej społeczności. Książka jest wreszcie nienagannie wydanym katalogiem dokumentującym dwie wystawy fotograficzne zorganizowane w Krakowie: w galerii "Nafty" i w Synagodze Wysokiej. Wrażenie potęgują przedwojenne fotografie i współczesne zdjęcia wykonane przez prof. Skotnickiego (autor spotkał się z potomkami cadyka Halberstrama w Londynie, dotarł na nowojorski Brooklyn, gdzie odrodził się świat bobowskich chasydów, znalazł dawnych żydowskich krakowian żyjących w Izraelu, ale tęskniących za starym Krakowem).
J

JOLANTA KĘDZIERSKA (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]