OBRAZ TYGODNIA

24–30 lipca

30.07.2012

Czyta się kilka minut

Olimpiada. Piękny spektakl w reżyserii Danny’ego Boyle’a rozpoczął igrzyska olimpijskie w Londynie. Po pierwszych kilku dniach w klasyfikacji medalowej prowadzą Chiny; Sylwia Bogacka zdobyła srebro w strzelaniu z karabinka pneumatycznego, Agnieszka Radwańska odpadła już w pierwszej rundzie turnieju tenisowego, znakomicie wystartowali siatkarze, pokonując Włochów.


Niemiecka cierpliwość. Wicekanclerz Niemiec Philipp Rösler jest „bardziej niż sceptyczny” co do możliwości pozostania Grecji w strefie euro i jej ratunku przed bankructwem; ekonomiści wątpią też w skuteczną pomoc dla Hiszpanii. Jednak na giełdach i rynkach walutowych zapanował chwilowy optymizm po deklaracji prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, że kierowana przezeń instytucja zrobi wszystko dla ratowania wspólnej waluty.


Syria we krwi. Wojska reżimowe szykują się do szturmu na zrewoltowane Aleppo, a rzecznik miejscowego MSZ grozi, że w razie jakiejkolwiek obcej interwencji reżim sięgnie po broń chemiczną, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że takową posiada.


Minister rolnictwa. Po tygodniowym kontredansie między PO a PSL skompromitowanego po aferze taśmowej Marka Sawickiego zastąpił 65-letni poseł Stanisław Kalemba, zasłużony działacz jeszcze PRL-owskiego ZSL. Przy okazji okazało się, że syn nowego ministra pracuje w podległej mu Agencji Rynku Rolnego.


Upadek linii, kłopoty właściciela. Oferująca tanie przeloty krajowe firma OLT Express z dnia na dzień zawiesiła działalność w związku z problemami spółki-matki – oferującej paralokaty instytucji finansowej Amber Gold. Politykę tej ostatniej zakwestionowała Komisja Nadzoru Finansowego, wpisując ją na tzw. listę ostrzeżeń publicznych; kilka banków wypowiedziało Amber Gold umowy.


Łzy dziecka, krzyk mediów. Na skutek ciągu nieszczęśliwych wypadków rodzice dwuletniej dziewczynki zostawili ją na kilkanaście minut (do przyjazdu niani) pod opieką personelu lotniska w Pyrzowicach i wyjechali na wakacje. Nagranie z monitoringu przedstawiające płaczące dziecko trafiło do mediów; tabloidy nie zostawiły na rodzicach suchej nitki, a Jerzy Owsiak zaatakował przy okazji Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, któremu zarzucił, iż nie broni krzywdzonych dzieci.


Prawo o zgromadzeniach. Senat przyjął ustawę ograniczającą wolność organizowania ulicznych manifestacji: władze lokalne otrzymały swobodę decydowania, czy odbycie dwóch zgromadzeń obok siebie zagraża „życiu, zdrowiu lub mieniu w wielkich rozmiarach” i prawo zakazania organizacji jednej z nich (lub obu); ustawodawcy chodziło o uniknięcie powtórki zamieszek z 11 listopada w Warszawie. Do 3 dni roboczych skrócono termin na zgłoszenie zgromadzenia – w przeciwnym wypadku (argumentowali krytycy ustawy) nie sposób go zorganizować w reakcji na bieżące wydarzenia.


Platforma o partnerach. Sejm nie wprowadził pod obrady projektów ustaw o związkach partnerskich, przygotowanych przez SLD i Ruch Palikota. O ich odrzuceniu zdecydowała postawa PiS, Solidarnej Polski, PSL i większości PO; po fali krytyki ze strony liberalnych mediów ta ostatnia partia w błyskawicznym tempie zapowiedziała rozpoczęcie prac nad własnym projektem, bo propozycje ugrupowań lewicowych były niezgodne z konstytucją (ustawa zasadnicza nie zezwala na całkowite zrównanie praw małżeństw i związków partnerskich; Platforma deklaruje, że chce zapewnić związkom przynajmniej możliwość dziedziczenia oraz rozwiązać kwestie związane z alimentami i pochówkiem, nie daje natomiast możliwości wspólnego rozliczania się z fiskusem).


Gwałt będzie ścigany z urzędu. Projekt stosownych zmian w prawie karnym przedstawiła PO, zwracając uwagę na fakt, że ofiary tego przestępstwa często boją się lub wstydzą zgłaszać je organom ścigania.


Nie rozśmieszyli prokuratora. Michałowi Figurskiemu i Jakubowi Wojewódzkiemu mogą grozić 3 lata więzienia: stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „publicznego znieważenia grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej”. Chodzi o „żarty” przy okazji jednego z meczów Euro 2012, kiedy obaj prezenterzy mówili o wyrzucaniu i gwałceniu sprzątających w polskich domach Ukrainek.


Powrót Madonny. Nie, nie piosenkarki, która 1 sierpnia występuje w Warszawie – „Madonny pod jodłami” Cranacha, która po 65 latach powojennej tułaczki wróciła do Polski i po niezbędnej renowacji będzie eksponowana we wrocławskiej katedrze (arcydzieło było własnością tamtejszej parafii).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2012