OBRAZ TYGODNIA

21 - 28 maja 2012

28.05.2012

Czyta się kilka minut

Syria krwawi. Siły dyktatora Baszira al-Asada zabiły w miasteczku Hula – gdzie dzień wcześniej odbyły się antyrządowe manifestacje – ponad setkę cywilów, w tym 32 dzieci. Masakrę jednogłośnie potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ; do Syrii znów wybiera się z misją pokojową były sekretarz generalny organizacji Kofi Annan. W ciągu 14-miesięcznego konfliktu zginęło tam 13 tys. osób, w tym 9 tys. cywilów.


Grecja bliżej wyjścia. Podczas szczytu UE w Brukseli scenariusz „Grexitu” dyskutowano po raz pierwszy z udziałem nowego prezydenta Francji François Hollande’a, ale głównym tematem była dzieląca Francję i Niemcy kwestia mających pobudzić wzrost gospodarczy euroobligacji.


PO o miłości. Donald Tusk w wystąpieniu podczas rady krajowej swojej partii przekonywał, że najgorszy czas minął: najtrudniejsze reformy zostały dokonane, a teraz pozostaje bronić kraju przed kryzysem, „dokończyć wielką budowę” i nie dopuścić radykałów z powrotem do władzy.


PiS znów łagodnieje. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy jego partia zrezygnuje z „przedsięwzięć o charakterze ulicznym”, wyłączając z tego jednak organizowaną 10 czerwca „miesięcznicę katastrofy smoleńskiej”. Poseł PiS i były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jan Tomaszewski został na miesiąc zawieszony w prawach członka ugrupowania za wcześniejsze deklaracje, że podczas Euro nie będzie kibicował polskiej drużynie, bo nie grają w niej prawdziwi Polacy (w kadrze Franciszka Smudy znalazło się czterech zawodników mających również obywatelstwo francuskie lub niemieckie). A prezes zadeklarował: „Nie ma w Polsce polityka bardziej pokojowo nastawionego niż ja”.


Bristol, że Mucha nie siada. Polska minister sportu Joanna Mucha ujawniła, że sugerowała rosyjskiej reprezentacji piłkarskiej zmianę hotelu w Warszawie: Rosjanie zatrzymają się w Bristolu, położonym przy Krakowskim Przedmieściu, a więc w miejscu, gdzie 10 czerwca zwolennicy PiS będą wspominać katastrofę smoleńską. Rosjanie odmówili przeprowadzki, a media zastanawiały się, czy pani minister w kwestii ewentualnych polsko-rosyjskich napięć związanych z manifestacją na Krakowskim Przedmieściu nie dolała przypadkiem oliwy do ognia.


Autostrada bardziej przejezdna. Im bliżej Euro, tym dłuższe fragmenty autostrady A2 między Warszawą a Łodzią można przejechać samochodem: ze stolicy można już się dostać do Grodziska Mazowieckiego, choć wciąż nie wiadomo, czy uda się skończyć feralny odcinek koło Żyrardowa.


Przemoc wobec kobiet. Rada ministrów odłożyła decyzję o ratyfikowaniu konwencji Rady Europy o przemocy wobec kobiet, choć Donald Tusk deklarował wcześniej, że jest jej zwolennikiem. O niepodpisywanie wnosił Jarosław Gowin: minister sprawiedliwości uważa, że konwencja jest „skrajnie ideologiczna” i służy do zwalczania tradycyjnej roli rodziny.


Protest taksówkarzy. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku taksówki przez kilka godzin jeździły w żółwim tempie, powodując gigantyczne korki. Taksówkarze sprzeciwiali się w ten sposób planom deregulacyjnym rządu (ich zawód został wpisany przez Jarosława Gowina na listę tych, do których dostęp będzie zdecydowanie łatwiejszy: znikną obowiązkowe egzaminy i licencje); na zdjęciu protest pod Sejmem.


Gambit Dorna. Poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn wezwał dawnych (z PiS) i obecnych partyjnych kolegów do wykorzystania groźby nieratyfikowania traktatu o przyjęciu Chorwacji do UE (do czego wymagana jest kwalifikowana większość dwóch trzecich głosów w Sejmie, a więc poparcie opozycji jest niezbędne), aby uzyskać dzięki niej większy wpływ na polską politykę europejską. W zamian za poparcie aspiracji Chorwacji Dorn chciałby m.in. zażądać referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro oraz zmienić konstytucję tak, by regulowała członkostwo Polski w UE.


Trwam bez koncesji. Warszawski Sąd Administracyjny oddalił skargę fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka na nieprzyznanie jej miejsca na multipleksie cyfrowym. Wyrok nie kończy sprawy, która przeniesie się teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Strajk artystów. Kilkadziesiąt muzeów i galerii zamknęło podwoje na jeden dzień, domagając się podjęcia rozmowy na temat źródeł finansowania działalności artystycznej, a przede wszystkim utrzymania dotychczasowej stawki 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.


Garderobiany. Papieski kamerdyner Paolo Gabriele został aresztowany za kradzież i przekazywanie mediom poufnych dokumentów, w tym prywatnych listów do Benedykta XVI. W niektórych z nich pojawiły się zarzuty korupcji i niegospodarności w watykańskim banku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2012