Obraz Tygodnia

W trzecim tygodniu operacji „Iracka wolność” wojska amerykańskie doszły do przedmieść Bagdadu, opanowały stołeczne lotnisko im. Saddama Husajna i zamknęły pierścień oblężenia wokół miasta. W chwili zamknięcia tego numeru „TP” trwał szturm Bagdadu. Nie wiadomo, czy w mieście pozostał Saddam Husajn. Podczas kilku omyłkowych bombardowań (m.in. w al Hil-li, 80 km na południe od Bagdadu) i od kul obawiających się samobójczych zamachów żołnierzy, zginęło kilkuset irackich cywilów. Amerykanie ponfor-mowali, że na terenach zajętych przez siły koalicyjne znaleziono ślady broni masowego rażenia.

Trwa kryzys rządu Millera: po tym, jak premier wbrew protestom ministra zdrowia Marka Balickiego mianował Aleksandra Naumana prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia (utworzonego w miejsce dotychczasowych kas chorych), min. Balicki podał się do dymisji (zastąpił go Leszek Sikorski). Najprawdopodobniej na skutek konfliktu z prezesem PZU Zdzisławem Montkiewiczem, z rządu odszedł także minister skarbu Sławomir Cytrycki (zastąpił go Piotr Czyżewski). Ministrowie Balicki i Cytrycki urzędowali od stycznia. Tymczasem minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner przygotował konkurencyjny wobec wicepremiera Kołodki, plan pobudzenia gospodarki, a minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz skrytykował rządową kampanię informowania o UE.

Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller publicznie zamanifestowali jedność. W obecności prezydenta premier zaprezentował czteropunktowy plan na najbliższe miesiące - jego najważniejszy punkt to przedterminowe wybory parlamentarne 13 czerwca 2004 r., wraz z pierwszymi w historii Polski wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przed sejmową komisją śledczą zakończyła zeznania Aleksandra Jakubowska, a po niej przesłuchano członka Rady Nadzorczej TVP Bolesława Sulika, b. członka KRRiT Andrzeja Zarębskiego i obecnego członka Rady Waldemara Dubaniowskiego. Podczas przesłuchań Sulika poseł Jan Rokita ujawnił fragment zeznań Aleksandra Kwaśniewskiego przed prokuraturą, z których wynikało, że 30 sierpnia (8 dni po nagraniu rozmowy z Rywinem) Adam Michnik odwiedził prezydenta w Juracie i zrelacjonował mu wydarzenia, ten zaś pokazał naczelnemu „GW” notatkę, którą sporządził dla głowy państwa Rywin.

Członkowie zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, zajmującej się wypłatą odszkodowań ofiarom pracy przymusowej w III Rzeszy, wbrew prawu pobierali w latach 19982000 wysokie premie kwartalne (wiceprzewodniczący Jan Parys - w sumie 94 tys. zł) - wynika z raportu NIK, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

B. stalinowski prokurator wojskowy, 85-letni Czesław Ł., został oskarżony przez pion śledczy IPN o przyczynienie się do śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, skazanego w sfingowanym procesie za szpiegostwo. Czesławowi Ł. grozi dożywocie.

Sąd Najwyższy unieważnił wyroki, skazujący w 1982 r. Władysława Frasyniuka i Grażynę Staniszewską na kilkuletnie więzienie. Sędziowie uznali, że oboje nie popełnili przestępstwa, tylko wyrazili słuszny sprzeciw wobec władz stanu wojennego.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez policjantów, którzy przygotowywali operację ujęcia dwóch groźnych przestępców w Magdalence (podczas strzelaniny zginęło tam dwóch policjantów). Z raportu komendanta głównego na temat zdarzenia wynika, że popełniono karygodne błędy, np. nie zabezpieczono karetki pogotowia i źle rozpoznano teren.

Płk Ryszard Chwastek, który w sierpniu ub. r. odczytał podczas konferencji prasowej list otwarty, w którym zarzucał zwierzchnikom łamanie prawa i „działania mafijne”, został skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na rok więzienia w zawieszeniu i obniżenie stopnia do podpułkownika za odmowę wykonania rozkazu.

Prezydium „Samoobrony” zdecydowało o wyjściu z koalicji z SLD w sejmikach wojewódzkich.

Katolicka TV Puls, od miesięcy zalegająca z opłatami za używanie nadajników, „czasowo” wstrzymała nadawanie programu. Tymczasem o. Tadeusz Rydzyk poinformował, że jego TV „Trwam” ruszy na Wielkanoc.

Rozmowy o bezwizowym tranzycie Rosjan między Kaliningradem a pozostałą częścią Federacji po wejściu Litwy do UE zakończyły się fiaskiem - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Diego de Ojeda.

W kilku sądach Hawany rozpoczęły się w trybie doraźnym procesy działaczy antyca-strowskiej opozycji. Wielu z nich grozi dożywocie.

Już co najmniej 51 osób zmarło na skutek nietypowego zapalenia płuc SARS, rozprzestrzeniającego się przede wszystkim w Azji.

„Tak jak jest choroba wściekłych krów, to odnoszę wrażenie, że jest też choroba wściekłych dziennikarzy” - powiedział premier Leszek Miller, pytany w radiowych „Sygnałach dnia” o swój konflikt z prezydentem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2003