OBRAZ TYGODNIA

20 - 26 marca 2012

26.03.2012

Czyta się kilka minut

Kryzys w koalicji rządowej. PO i PSL nie osiągnęły porozumienia w sprawie reformy emerytalnej: ludowcy chcą, by zrównywanie dla obu płci i podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat odbywało się „na dwa takty” (do 2020 r. o 2 lata, a później – w zależności od decyzji kolejnych rządów); proponują także częściowe emerytury dla osób po sześćdziesiątce, mających kłopot ze znalezieniem pracy, oraz by system emerytalny premiował matki. W tej sytuacji PO rozpoczęła konsultacje mające zapewnić inną większość parlamentarną dla poparcia zmian: pierwszym kandydatem do rozmów jest Ruch Palikota.

Sondaże stabilniejsze. 29 proc. badanych przez TNS OBOP chce głosować na PO, 25 proc. na PiS, 12 proc. na Ruch Palikota, 7 proc. na SLD i 5 proc. na PSL. Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry popiera 2 proc. wyborców.

PiS trwa. Partia Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziała zorganizowanie w Warszawie manifestacji w sprawie nieprzyznania Telewizji Trwam koncesji na multipleksie telewizji cyfrowej. Lider PiS podpisał umowę o współpracy z Prawicą RP Marka Jurka, zmniejszając tym samym propagandowy wydźwięk zorganizowanego w tym samym dniu kongresu Solidarnej Polski.

DNA sprzed lat. Pięć lat temu Jarosław Kaczyński miał przekazać Andrzejowi Lepperowi informację o kodzie DNA dziecka Anety Krawczyk, bohaterki afery „praca za seks” w Samoobronie, która twierdziła, że ojcem jej dziecka jest ówczesny wicepremier Lepper – pisze „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła z procesu Kaczyńskiego z Romanem Giertychem, który zarzucił byłemu premierowi zbieranie „haków” na opozycję i własnych koalicjantów. Wersję Giertycha podczas zeznań przed warszawskim sądem mieli potwierdzić b. poseł LPR Wojciech Wierzejski i b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek; odrzucają ją natomiast sam Kaczyński i minister sprawiedliwości w jego rządzie Zbigniew Ziobro.

Billingi i tajemnica zawodowa. Warszawski sąd orzekł, że sięgając po wykazy połączeń telefonicznych dziennikarzy (Macieja Dudy z TVN24 i Cezarego Gmyza z „Rzeczpospolitej”) prokuratura wojskowa złamała tajemnicę dziennikarską, zakładającą ochronę źródeł informacji dziennikarza. Sprawę dotyczącą przecieków ze śledztwa smoleńskiego badał prokurator płk Mikołaj Przybył, który – zdaniem sądu – miał pełną świadomość, do kogo należą telefony, i chciał ustalić osoby, z którymi kontaktowali się ich właściciele.

Tragedia z Sosnowca. Media informują, że kilka dni przed śmiercią sześciomiesięcznej Madzi jeden z użytkowników domowego komputera sprawdzał, ile wynosi zasiłek pogrzebowy i jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla. We krwi dziewczynki stwierdzono obecność substancji występujących podczas zatrucia czadem. Wcześniej prokuratura zakładała, że dziecko zmarło w wyniku nieszczęśliwego wypadku: matka twierdziła, że córka wypadła jej z rąk i uderzyła głową o podłogę, a ona w strachu ukryła ciało i rozpuściła wiadomości o rzekomym porwaniu.

Bardzo brudny Harry. Detektyw Krzysztof Rutkowski został skazany na 2,5 roku więzienia: sąd uznał, że był on członkiem śląskiego gangu paliwowego, obiecywał jego szefowi ochronę CBŚ i prał brudne pieniądze.

Wieszanie. Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić spółkę Agora za naruszające jej dobre imię słowa, że redaktorzy „Gazety Wyborczej” byli „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski”, „wychowanymi w nienawiści do polskiego krzyża” i pragnęli, by „Polacy w końcu przestali być Polakami”. Prawomocny wyrok, z którym powiązano wpłatę 5 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, poeta skomentował atakiem na Adama Michnika, który, wytaczając mu „proces o poglądy”, popełnił „cywilne samobójstwo”, mamy zatem do czynienia „z cywilnym trupem”, „nienadającym się do żadnej rozmowy”.

Zbezczeszczenie. Nieznani sprawcy sprofanowali – po raz trzeci w ciągu ostatnich lat – grób rodziców Adama Michnika na warszawskich Powązkach.

Zamach w Tuluzie. W ataku na żydowską szkołę zginął nauczyciel i trójka uczniów; wcześniej ten sam sprawca zamordował trzech francuskich żołnierzy o imigranckich korzeniach. Morderca – 23-letni syn algierskich imigrantów – zginął w policyjnej obławie. Tragedia w Tuluzie zwiększyła poparcie dla Nicolasa Sarkozy’ego przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Papież za oceanem. Benedykt XVI odwiedził Meksyk i Kubę. Medialne relacje z pierwszego etapu podróży w Meksyku zdominowała kwestia pominięcia w jej programie spotkania z ofiarami molestowania przez ks. Maciela, założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa.

Wyniki spisu powszechnego. 36,085 mln obywateli Polski w badaniu GUS zadeklarowało narodowość polską, 809 tys. – śląską (362 tys. jako jedyną, a 415 tys. – łącząc ją z polską), 228 tys. kaszubską, 109 tys. niemiecką, 48 tys. ukraińską, 47 tys. białoruską, a po kilkanaście tysięcy – romską, rosyjską, amerykańską i łemkowską.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2012