Reklama

TP Historia - 85.Boniecki

O Kościele w roku 2017

O Kościele w roku 2017

22.12.2017
Czyta się kilka minut
B

BP EDWARD DAJCZAK:

Potrzebny jest Kościół mocny, który będzie jak rdzeń, jak jądro, do którego będą mogli przychodzić ci, co się słaniają, bo nie potrafią żyć. Bardziej niż sędziami bądźmy tymi, którzy zrobią to jak Pan, który przygarniał (homilia podczas mszy otwierającej drugi synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, 25 lutego).

O. PAWEŁ GUŻYŃSKI:

Od początku było wiadomo, że deal Kościoła z nacjonalistami nie przyniesie niczego dobrego. Czy hasła „Prawdziwy Polak – Polak katolik” wystarczą, by Kościół kłaniał im się w pas, chwaląc za prawdziwość? Musimy się bronić przed taką głupotą. Szkoda, że Kościół tak późno się budzi (Przystanek Woodstock, 3 sierpnia).

BP TADEUSZ PIERONEK:

Mam wielką obawę, że w Polsce duchowieństwo i biskupi jak gdyby zmierzali do tego, żeby pozbawić Kościół katolicki cech powszechności. Dążą do tworzenia Kościoła partyjnego, to jest wielki dramat (program „Kropka nad i”, 6 listopada).

ABP JÓZEF KUPNY, BP IGNACY DEC, BP ZBIGNIEW KIERNIKOWSKI:

Rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”. (...) Możemy jedynie wyobrazić sobie, co by było, gdyby wszyscy katolicy w naszym kraju od dziś postanowili kierować się w swoich wyborach papieskimi wskazaniami. Możemy być pewni, że zmiana byłaby ogromna. Wielkie cele bowiem osiąga się małymi krokami” (list do wiernych ws. troski o jakość powietrza, 5 grudnia).

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]