Reklama

„Notarialnie” znaczy „bezpiecznie”

„Notarialnie” znaczy „bezpiecznie”

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej: Po co jest potrzebny notariat? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do idei, które przyświecają jego działalności.
Okładka dodatku "Notariat - bezpieczeństwo i zaufanie"
Z

Zrozumieć, że istnieją takie dziedziny życia społecznego, gdzie wolność jednostki i swoboda jej działań muszą ustąpić wobec potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa prawnego. I właśnie owo bezpieczeństwo jest ideą nadrzędną. Dwie dekady istnienia odrodzonego notariatu w Polsce przyniosły doświadczenia i przemiany, które wielokrotnie stawiały przed nami trudne pytania. W 2011 r., podczas jubileuszowej konferencji, jednogłośnie zdefiniowaliśmy jeden z ważniejszych polskich dylematów szybkiego rozwoju: bezpieczeństwo czy ryzyko? Odpowiedzi, które usłyszeliśmy z ust zaproszonych prawników, ekonomistów, filozofów, etyków, socjologów, jasno wskazywały na znaczącą rolę notariusza i ukazywały nasz zawód w pozytywnym świetle. Świadomi trudności i wyzwań, które stają przed nami, staramy się uczyć, rozmawiać i przekazywać wiedzę – tak aby idea bezpiecznego obrotu prawnego nie była jedynie hasłem, lecz synonimem naszej działalności. Łącząc w sobie zaufanie władzy publicznej z efektywnością indywidualnych przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na nas ciąży. Tym bardziej jesteśmy dumni, że polski notariat uważa się dziś za jeden z tych, które zapewniają najbezpieczniejszy na świecie obrót prawny. Odsetek unieważnianych aktów notarialnych w naszym kraju wyrażany jest w promilach. Dramaty ludzi, którzy zaufali uczestnikom rynkowego współzawodnictwa w walce o klienta, wskazują jednoznacznie na błąd w założeniu, że to urynkowienie wszystkich dziedzin życia jest gwarancją bezpieczeństwa i najwyższej jakości. Przykłady państw europejskich o silnej, a jednocześnie społecznej gospodarce rynkowej dowodzą, iż notariat nie powinien być miejscem na eksperymenty i nieograniczoną konkurencję, w wyniku której słabsza strona umowy pozbawiona zostanie ochrony bezstronnego opiekuna. Oto właściwa odpowiedź na pytanie o cel istnienia notariatu. Notariat stanowi przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa prawnego. Idea stojąca za tym zawodem opiera się na dwóch filarach: zaufaniu i bezpieczeństwie. Dlatego potrzebujemy dialogu pomiędzy władzą a samorządem zawodowym – tak aby wprowadzane rozwiązania nigdy nie zachwiały tymi najważniejszymi filarami. Tak, aby „notarialnie” zawsze znaczyło „bezpiecznie”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]