Reklama

Ładowanie...

Nie ma przykazań medialnych

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy 10 lat temu powierzono mi prowadzenie Rady Etyki Mediów, przyszedł po wywiad młody dziennikarz. Utyskiwaliśmy nad szerzącym się łamaniem przykazań. Ja mówiłam o dziesięciorgu. On skonstatował: "O wiele bardziej zobowiązujący jest choćby zapis jednego z dziennikarskich kodeksów amerykańskich zabraniający dziennikarzom przyjmowania prezentów droższych niż pięć dolarów.
M

Moje pokolenie wyszło z PRL-u z nadwątloną armature moral, jak wybitny pedagog Maurice Debesse nazwał uwewnętrzniony zbiór podstawowych zasad kierujących postępowaniem człowieka. Daliśmy sobie (nie wszyscy, naturalnie) wmówić ich względność. Na tę sytuację moralnego spustoszenia przyszły niebawem pokusy kształtującego się rynku medialnego: konkurencja i nowe trendy cywilizacyjne, jak egoizm, promowanie młodości i doczesności.

Siedem ważnych zasad

Zgadzając się z opisem kondycji moralnej mediów, przedstawionym w tekście ("TP" nr 2/06), akcentuję mocno jedno: moje doświadczenie dziennikarskie

i dziesięcioletnia praca w REM mówią, że w środowisku mediów mamy do czynienia z zapoznaniem podstawowych norm moralnych, a nie jedynie z ich nieprzestrzeganiem.

Jeśli przyjmiemy, że ludzie mediów wiedzą,...

10022

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]