Reklama

Ładowanie...

Naród przemówił, Szwedzi bez euro

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Jak Dania i Wielka Brytania, także Szwecja (będąca członkiem UE od 1994 r.) nie zamieni waluty narodowej na wspólny pieniądz. Większość Szwedów (56 proc.) opowiedziała się za zachowaniem korony i przeciw euro (“za" euro było tylko 41 proc.).
P

Przeważył pogląd, że wejście do Eurolandu nie poprawi, lecz pogorszy sytuację gospodarczą. I trudno się Szwedom dziwić, bo choć euro jest dziś silniejsze od dolara, to wiele z 13 krajów strefy stoi na krawędzi recesji. Tymczasem w porównaniu z Eurolandem, gospodarka szwedzka - choć nierozerwalnie z nim powiązana - jest w dobrej kondycji, przypomina szwajcarski NEUE ZÜRCHER ZEITUNG. W tym roku wzrost gospodarczy Szwecji wyniesie 1,4 proc. (przeciętna w strefie euro to 0,6 proc.), bezrobocie jest o połowę niższe, a inflacja (1,6 proc.) jest pod kontrolą; także finanse publiczne są w Szwecji zdrowe, inaczej niż w Niemczech czy Francji, gdzie mogą wystąpić ogromne “dziury" budżetowe.

Zresztą - zauważa z goryczą lokalny niemiecki SCHWÄBISCHE ZEITUNG - “czyż Niemcy zagłosowaliby inaczej, gdyby zostali poproszeni do urn, aby odpowiedzieć na pytanie, czy chcą...

4485

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]