Reklama

Literatura rodzaju żeńskiego

Literatura rodzaju żeńskiego

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Jedna z goszczących w Szczecinie autorek na pytanie, dla kogo pisze, odpowiedziała: „Nie dla mężczyzn”.
8

8 czerwca w szczecińskim Klubie XIII Muz po raz drugi przyznano – wynoszącą 50 tys. zł – Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia. Otrzymała ją Zyta Oryszyn za książkę „Ocalenie Atlantydy”, zdaniem przewodniczącej jury, Ingi Iwasiów, przywracającą wartość opowieści jako sposobowi poznania wojennych i powojennych losów ludzi na „ziemiach odzyskanych”.
Nagroda została powołana przez szczecińskie środowisko dziennikarskie i uniwersyteckie, a jej wręczenie jest jednym z elementów literackiego festiwalu, obejmującego m.in. spotkania z nominowanymi do Gryfii pisarkami. W tym roku miały one różne scenariusze. Rozmowa z Anną Janko i Joanną Bator dotyczyła natury współczesnego opowiadania, które autorki wykorzystują w odmiennych celach. Janko akcentuje pożytek z opowiadania o życiu jednostkowym; Bator widzi dobrodziejstwo narracji w przedstawieniu zbiorowości, czyli „ciemnej” historii...

3377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]