Literatura rodzaju żeńskiego

Jedna z goszczących w Szczecinie autorek na pytanie, dla kogo pisze, odpowiedziała: „Nie dla mężczyzn”.

17.06.2013

Czyta się kilka minut

8 czerwca w szczecińskim Klubie XIII Muz po raz drugi przyznano – wynoszącą 50 tys. zł – Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia. Otrzymała ją Zyta Oryszyn za książkę „Ocalenie Atlantydy”, zdaniem przewodniczącej jury, Ingi Iwasiów, przywracającą wartość opowieści jako sposobowi poznania wojennych i powojennych losów ludzi na „ziemiach odzyskanych”.

Nagroda została powołana przez szczecińskie środowisko dziennikarskie i uniwersyteckie, a jej wręczenie jest jednym z elementów literackiego festiwalu, obejmującego m.in. spotkania z nominowanymi do Gryfii pisarkami. W tym roku miały one różne scenariusze. Rozmowa z Anną Janko i Joanną Bator dotyczyła natury współczesnego opowiadania, które autorki wykorzystują w odmiennych celach. Janko akcentuje pożytek z opowiadania o życiu jednostkowym; Bator widzi dobrodziejstwo narracji w przedstawieniu zbiorowości, czyli „ciemnej” historii swojego Wałbrzycha. Rozmowa z Jolantą Ługowską przekształciła się w debatę o problemach politycznych i społecznych Ameryki Łacińskiej. Dyskusja z Katarzyną Jakubiak dotyczyła m.in. biografii pisarki, która pochodzi z Częstochowy, a teraz dzieli czas pomiędzy pracę akademicką na amerykańskim i europejskim uniwersytecie. Wreszcie Elżbieta Cherezińska, autorka obszernej powieści o czasach piastowskich, pokazała, jak uzupełniać narracjami apokryficznymi nie tylko przeszłość.

Hanna Samson na pytanie, dla kogo pisze, odpowiedziała: „Nie dla mężczyzn”... W dyskusji „Księgowanie”, poświęconej m.in. ekonomicznym aspektom twórczości kobiet, Sylwia Chutnik szczerze mówiła o stanie portfela współczesnej pisarki i wyznała, że została zmuszona do „założenia działalności gospodarczej”. W części „akademickiej” zastanawiano się nad podobnymi uwarunkowaniami w perspektywie historycznej, autorzy referatów pytali, od kiedy i jak pieniądz kształtuje kobiece pisanie. Ważnym składnikiem festiwalu były też spotkania warsztatowe, m.in. organizowane przez „Tygodnik Powszechny” „Lekcje czytania”. Anna Janko omawiała książkę „Widok cudzego cierpienia” Susan Sontag, Sylwia Chutnik przybliżała uczniom „Z głowy” Janusza Głowackiego.

Powojenny Szczecin ma swoje literackie legendy. Jedna z nich związana jest z osiedlaniem pisarzy nad Jeziorem Głębokim przez „światłego komunistę”, pierwszego powojennego wojewodę, Leonarda Borkowicza. Wtedy uroki Lasu Arkońskiego podziwiali Jerzy Andrzejewski, Witold Wirpsza i Wiktor Woroszylski. Późniejsze lata były dla tej legendy mniej łaskawe. Nagroda dla Autorki i Festiwal Literatury Gryfia mogą dużo zmienić na literackiej mapie miasta i regionu. 

W skład jury Gryfii wchodzą: Inga Iwasiów, Krzysztof Uniłowski, Justyna Sobolewska, Beata Kozak oraz Artur Daniel Liskowacki.

W tym roku do finału trafiły książki: „Bach for my baby” Justyny Bargielskiej, „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej, „Disko” Anny Dziewit-Meller, „Nieostre widzenia” Katarzyny Jakubiak, „Pasja według św. Hanki” Anny Janko, „Mario Vargas Llosa” Urszuli Ługowskiej oraz „Ocalenie Atlantydy” Zyty Oryszyn.

Laureatką zeszłorocznej, pierwszej edycji Gryfii była Magdalena Tulli. Więcej informacji: www.nagrodagryfia.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013