Reklama

Ładowanie...

Literatura rodzaju żeńskiego

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Jedna z goszczących w Szczecinie autorek na pytanie, dla kogo pisze, odpowiedziała: „Nie dla mężczyzn”.
8

8 czerwca w szczecińskim Klubie XIII Muz po raz drugi przyznano – wynoszącą 50 tys. zł – Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia. Otrzymała ją Zyta Oryszyn za książkę „Ocalenie Atlantydy”, zdaniem przewodniczącej jury, Ingi Iwasiów, przywracającą wartość opowieści jako sposobowi poznania wojennych i powojennych losów ludzi na „ziemiach odzyskanych”.
Nagroda została powołana przez szczecińskie środowisko dziennikarskie i uniwersyteckie, a jej wręczenie jest jednym z elementów literackiego festiwalu, obejmującego m.in. spotkania z nominowanymi do Gryfii pisarkami. W tym roku miały one różne scenariusze. Rozmowa z Anną Janko i Joanną Bator dotyczyła natury współczesnego opowiadania, które autorki wykorzystują w odmiennych celach. Janko akcentuje pożytek z opowiadania o życiu jednostkowym; Bator widzi dobrodziejstwo narracji w przedstawieniu zbiorowości, czyli „ciemnej” historii...

3377

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]