Reklama

Między Moskwą a Rosją

Między Moskwą a Rosją

12.03.2012
Czyta się kilka minut
Gdy zaczynała się pierestrojka, mieszkańcy Obninska jeździli do Moskwy za chlebem. Teraz praca jest na miejscu, a ludzie chcą żyć godnie.
Jarmark przy dworcu, Obninsk, marzec 2012 r. fot. Tomasz Kułakowski
Ś

Środek dnia w połowie tygodnia w miejscowości Obninsk. 23-letni Aleksander niczego nie musi dziś robić. Jest bez pracy, czeka na wiosnę. Zapala papierosa.

Dwa lata starsza Jelena spaceruje z 9-miesięcznym synkiem. Po zamarzniętym śniegu pcha wózek w kierunku przychodni. Jej okrągły na twarzy, niebieskooki Maksim przejdzie badania niemowlęce.

63-letnia Tatiana Gieorgijewna (Gieorgij to imię ojca, w ten sposób należy się zwracać do osób starszych) handluje przy jednej z głównych ulic. Od rana nic nie sprzedała, za to wymarzła jak cholera. Ubrana na cebulkę, opatulona w grube futro, przytupuje na pokrytym lodem chodniku.

***

Obninsk leży w obwodzie kałuskim, sto kilometrów na południowy zachód od Moskwy. Co kilkadziesiąt minut przyjeżdża ze stolicy podmiejska kolejka, tzw. elektriczka. Jedzie około dwóch godzin. Na stacji w Obninsku kierunki...

10674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]