Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

23.05.2022
Czyta się kilka minut
17–23 maja
F

FAKTY

Trzy swoje książki z osobistą dedykacją przekazała prezydentowi Ukrainy Hanna Krall. Autorem przekładu jest poeta, pracownik Katedry Filologii Polskiej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. I. Franki, Ostap Sływynski. Tłumacz, komentując zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego trzymającego „Zdążyć przed Panem Bogiem”, napisał: „Potrzebujemy tej książki bardziej niż kiedykolwiek”.

FUNDUSZE

Programując festiwal filmowy Pięć Smaków Jagoda Murczyńska zawsze szukała reżyserek, które podkreślały siłę kobiet i potencjał siostrzeństwa, sprzeciwiały się dyskryminacji ze względu na płeć, rasę czy orientację seksualną, piętnowały przemoc oraz otwierały widzów na inne kultury. Dlatego głównym celem utworzonej w zeszłym tygodniu fundacji jej imienia będzie wsparcie dla reżyserek przed debiutem pełnometrażowym, które po raz pierwszy konfrontują swoje wizje i wrażliwość z realiami rynku. Fundacja przyznawać będzie także nagrody, organizować rezydencje, warsztaty i programy mentoringowe.

FANFARY

Jury „Europejskiego Poety Wolności” uhonorowało w tym roku dwie poetki: Mariannę Kijanowską z Ukrainy za tom „Babi Jar. Na głosy” i Luljetę Lleshanaku z Albanii, autorkę tomu „Woda i węgiel”. Osobno wyróżniono też tłumaczy obu zbiorów: Adama Pomorskiego i Dorotę Horodyską.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]