Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

24.01.2022
Czyta się kilka minut
18–24 stycznia
G

GŁOSY NA STRZĘPKĘ

Reżyserka Monika Strzępka została wybrana nową dyrektorką stołecznego Teatru Dramatycznego – jej kadencja rozpocznie się z najbliższym sezonem artystycznym, we wrześniu. O stanowisko Strzępka rywalizowała z Michałem Zadarą, Ryszardem Adamskim i obecnym dyrektorem teatru, Tadeuszem Słobodziankiem.

GLOSA DO SIENKIEWICZA

Opracowania krytycznego dzieł Henryka Sienkiewicza – z komentarzami, przypisami, historią tekstu – podejmą się literaturoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku. Edycji poddane zostaną nowelistyka, powieści, publicystyka społeczna i literacka, pisma polityczne, podróżnicze, wywiady i inne utwory – poza korespondencją prywatną pisarza, która została już opracowana. Projekt potrwa kilkanaście lat, zespół będzie liczył kilkanaście osób, opublikowanych zostanie blisko 40 tomów dzieł.

GŁOS ŚLĄSKA

W Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu po raz pierwszy od 46 lat zabrzmi Głos Śląska. Organy Englera od XVIII wieku były najokazalszym instrumentem regionu – złocone, z setką rzeźbionych detali. Niestety, spłonęły doszczętnie w czerwcu 1976 r. 27 stycznia na odbudowanym przez miasto instrumencie, w towarzystwie chóru Narodowego Forum Muzyki, zagra włoski organista Lorenzo Ghielmi. Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na stronie www.wroclaw.pl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]