Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

19.07.2021
Czyta się kilka minut
13–20 lipca
N

NAGRODA DLA RAKA

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka zwyciężyła w dorocznym, organizowanym od prawie 50 lat, plebiscycie Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction zajmującego się promocją europejskiej fantastyki na świecie. Oprócz Nagrody Zajdla i nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia, Rak ma już na koncie jedno z najważniejszych polskich wyróżnień literackich – Nike.

NOBILISTKI WE WROCŁAWIU

Na zorganizowanej we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki debacie spotkały się dwie laureatki Literackiej Nagrody Nobla: Olga Tokarczuk i Swietłana Aleksijewicz. Pisarki rozmawiały przede wszystkim o sytuacji kobiet w Polsce i Białorusi. Nagranie dostępne jest na oficjalnej stronie Wrocławia na Facebooku.

BIBLIOTEKI W PANDEMII

W ubiegłym roku biblioteki straciły prawie 18 proc. czytelników, ich liczba spadła poniżej 5 mln – wynika z najnowszych danych GUS. Możliwość świadczenia usług w formie online spowodowała jednak, że ponad połowa bibliotek nie ograniczyła dostępności do swoich zbiorów w czasie pandemii. Chętniej wypożyczaliśmy e-booki i audiobooki, a także zamawialiśmy skany wybranych artykułów prasowych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]