Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

31.08.2020
Czyta się kilka minut
24 – 30 sierpnia
K

Kostki Literackie

wręczono w miniony weekend już po raz piętnasty. Laureatką Nagrody Gdynia w kategorii „esej” została Urszula Zajączkowska, kapituła wyróżniła jej „Patyki, badyle”. Za najlepszy tomik poetycki uznano „Bailout” Tomasza Bąka, za najlepszą prozę – „Pustostany” debiutantki Doroty Kotas. Nagrodę za przekład wierszy amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa otrzymał Piotr Sommer.

Międzynarodowego Bookera

zdobyła także debiutancką powieścią „The Discomfort of Evening” Marieke Lucas Rijneveld. 29-letnia Holenderka jest najmłodszą laureatką w historii nagrody. Jej książka to relacjonowana z perspektywy małej dziewczynki żałoba przeżywana po śmierci starszego brata.

Brązowy medal

wywalczyła w pierwszej edycji internetowej olimpiady szachowej reprezentacja Polski. Dwa pierwsze miejsca ex aequo zajęły drużyny z Rosji i Indii – awaria internetu uniemożliwiła im dokończenie rozstrzygającej partii. W rozgrywkach brały udział 163 ekipy z całego świata.

75. urodziny

obchodziła filmowa Łódź. W ciągu czterech dni w całym województwie zorganizowano warsztaty, projekcje oraz spacery po planach zdjęciowych i archiwach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]