Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

02.03.2020
Czyta się kilka minut
25 lutego – 3 marca
N

NOWE NOMINACJE

Jury Międzynarodowej Nagrody Bookera ogłosiło nazwiska nominowanych. Wyróżnienie przyznawane jest najciekawszym twórcom, których książki zostały w 2019 r. przetłumaczone na język angielski. Na liście znalazły się trzy pozycje znane polskim czytelnikom: „Ósme życie” Nina Haratischwilego, „Serotonina” Michela Houellebecqa oraz „Kentuki” Samanty Schweblin.

NOWA FUNDACJA

Olga Tokarczuk podpisała akt założycielski swojej fundacji. W skład jej rady, poza noblistką, wchodzą reżyserka Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. Celem fundacji są m.in. działania w dziedzinie ochrony środowiska, praw człowieka i swobód obywatelskich, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wsparcie rozwoju Dolnego Śląska.

NOWE PORZĄDKI

Mary Beard nie została powołana do zarządu British Museum. Kandydaturę słynnej profesorki filologii klasycznej i członkini Akademii Brytyjskiej, znanej w Polsce autorki książek o starożytnym Rzymie oraz manifestu „Kobiety i władza”, odrzucono prawdopodobnie ze względu na proeuropejskie poglądy wyrażane otwarcie w mediach społecznościowych. Decyzja została podjęta przy Downing Street pod koniec urzędowania premier Theresy May.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]