Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

24.02.2020
Czyta się kilka minut
17 – 23 lutego
C

Chopin jak piłka

Wystarczyły zaledwie trzy godziny, by wszystkie bilety na przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozeszły się jak świeże bułeczki. Organizatorzy uspokajają spóźnialskich, obiecując inspirowane piłkarskimi strefami kibica strefy melomana, w których konkursowe zmagania wirtuozów będzie można oglądać na dużym ekranie.

Kielce jak Sycylia

„Przybywamy do miasta Kielce z kagankiem literatury. Naszym planem jest założenie własnego wydawnictwa. Będzie nosiło fredrowską nazwę” – zdradza Jerzy Pilch na łamach świętokrzyskiej „Wyborczej” tuż po wyprowadzce z Warszawy. Strapionego dziennikarza dopytującego o powody wyboru pustoszejącego miasta Pilch pociesza: „to, że wszyscy stąd wyjeżdżają, w nieubłagany sposób łączy Kielce z Sycylią”.

Jak ratowano książki

„Na Belwederskiej kontener pełen książek” – od tego wpisu na Facebooku rozpoczęła się awantura wokół wyrzuconej na śmietnik biblioteki zmarłego przed kilku tygodniami powstańca i wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusza Tyrajskiego „Sęka”. Wśród odzyskanych papierów są m.in.: oryginalne egzemplarze prasy z okresu powstania warszawskiego, a także fotografie oraz archiwalia z działalności kombatanckiej Środowiska Pułku AK Baszta.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]