Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.11.2019
Czyta się kilka minut
19–25 listopada
W

WYBITNIE

Reżyserka Agnieszka Holland i publicystka Anne Applebaum zostały uhonorowane wysokimi ukraińskimi odznaczeniami państwowymi za ukazanie prawdy o Wielkim Głodzie z lat 1932-33, w wyniku którego zginęło kilka milionów Ukraińców. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył Holland i Applebaum Orderem Księżnej Olgi III stopnia, przyznawanym za wybitne zasługi m.in. w działalności kulturalnej i edukacyjnej.

EKOLOGICZNIE

Znamy laureatkę tegorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro – przyznawanej artystom przez artystów. Jury nagrodziło Cecylię Malik, krakowską performerkę i aktywistkę. Wyróżniona została m.in. jej ekologiczna postawa: „tworzenie, odbudowywanie i pielęgnowanie relacji z Ziemią i jej ekosystemami” oraz „wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych”.

ROZSĄDNIE

Kolejny podwójny, tym razem album wydał w minionym tygodniu zespół Coldplay; tematem płyty są także problemy planety. „Everyday Life” nie będzie promowany żadną trasą. Koncerty zostają zawieszone ze względu na ich wpływ na środowisko – zapowiedział wokalista grupy Chris Martin.

ROMANTYCZNIE

Tymczasem polscy śpiewacy Piotr Beczała i Tomasz Konieczny mają szansę na nagrodę Grammy. W nominacjach w kategorii „najlepsze nagranie roku” znalazł się „Lohengrin” Richarda Wagnera, w którym wystąpili na Festiwalu w Bayreuth.

ZNACZĄCO

Wręczono Nagrody Miasta Krakowa: jednym z laureatów został wieloletni redaktor „Tygodnika” Andrzej Franaszek, wyróżniony za znaczący wkład w krytykę literacką.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]