Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.06.2019
Czyta się kilka minut
28 maja – 3 czerwca
P

POŻEGNANIE

W wieku 72 lat zmarł pisarz i wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki” Maciej Parowski. Debiutował w tygodniku „Na Przełaj”. Był autorem opowiadań, powieści i scenariuszy komiksów. W 2007 r. odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Zawsze w centrum wydarzeń polskiego fandomu – na konwentach, zlotach, spotkaniach autorskich. Dzielił się doświadczeniem i zarażał kolejne pokolenia miłością do fantastyki.

DENTYSTKA

Bohaterem sztuk wizualnych nad Wisłą został ząb. Media obiegło zdjęcie wnoszonego na Giewont wielkiego trzonowca. Akcja (na fotografii powyżej) okazała się performansem japońskiej artystki Makiko Yamamoto, a źródłem inspiracji – japońskie legendy. Artystka przyjechała na zorganizowaną w Poznaniu Wystawę Sztuki Współczesnej „Celebration”, poświęconą stuleciu relacji polsko-japońskich. Prace Yamamoto będzie można obejrzeć także na wystawie „Mono no aware” w galerii TRAFO w Szczecinie.

LAJKONIK

Odbył się 59. Krakowski Festiwal Filmowy. Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim dostał Grzegorz Paprzycki za film „Mój kraj taki piękny”. Złotego Smoka za najlepszy krótki metraż wręczono Izabeli Plucińskiej za „Portret Suzanne”. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zwyciężyła „Adwokatka” Rachel Leah Jones i Philippe’a Bellaiche’a. Za najlepszy w kategorii DocFilmMusic uznano film „Była sobie Aurora” Stiana Servossa i Benjamina Langelanda.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]