Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.04.2019
Czyta się kilka minut
9–12 kwietnia
L

LAUREATKĄ DZIEWIĘTNASTEJ

Nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą została reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. Artystka „podejmuje niewygodne, ale bardzo ważne tematy z historii Europy, poszukując międzykulturowego dialogu i porozumienia” – czytamy w uzasadnieniu.

PO RAZ DZIEWIĄTY

i ostatni wręczono natomiast Nagrody im. Karla Dedeciusa. Fundacja Roberta Boscha i Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt wyróżniały wybitnych polskich i niemieckich tłumaczy. W tym roku nagrodzono Monikę Muskałę, tłumaczkę m.in. Thomasa Bernharda i Elfriede Jelinek, oraz Thomasa Weilera, autora znanego z przekładów literatury dziecięcej, np. „Map” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

OSIEMDZIESIĄT LAT

skończył Batman. Z tej okazji DC Comics, wydawca serii przygód superbohatera--emeryta, przygotował specjalny urodzinowy album z najsłynniejszymi epizodami. Pierwsza książka o Batmanie pojawiła się w sprzedaży pod koniec marca 1939 r., rok po komiksowym debiucie Supermana. Dziś ten egzemplarz wart jest fortunę – na jednej z przeprowadzonych kilka lat temu aukcji jego cena osiągnęła ponad milion dolarów.

NA PIERWSZYM MIEJSCU

natomiast debiutowała w notowaniach „Billboardu” (w kategorii muzyka klasyczna) „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego ze specjalnym udziałem Beth Gibbons, wokalistki zespołu Portishead.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]