Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.02.2019
Czyta się kilka minut
29 stycznia – 4 lutego
C

CZAPSKI I PROUST

O Józefie Czapskim piszą najważniejsze amerykańskie czasopisma i gazety z „New York Timesem” na czele. Wszystko za sprawą przekładów książek Czapskiego, które zyskały już status bestsellerów. W amerykańskich księgarniach dostępne są „Na nieludzkiej ziemi” (tłum. Antonia Lloyd-Jones) oraz „Stracony czas” – nigdy niewydane w całości po polsku wykłady o Prouście, które na angielski przełożył autor biografii Czapskiego, malarz Eric Karpeles.

POLITYKA I FILM

Dyrektor festiwalu Berlinale Dieter Kosslick oficjalnie zaprosił członków niemieckiej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec) na pokaz filmu o historii getta warszawskiego „Kto napisze naszą historię”. To odpowiedź na bagatelizującą nazizm wypowiedź szefa klubu parlamentarnego AfD Alexandra Gaulanda. W filmie Roberty Grossman występują m.in. Karolina Gruszka i Piotr Głowacki.

WARLIKOWSKI I POUNTNEY

zostali nominowani do International Opera Awards 2019. Oprócz wyróżnień za reżyserię polska scena operowa może się również pochwalić „dziełem odkrytym na nowo”. Nominację w tej kategorii zdobyła opera „Manru” Ignacego Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa – koprodukcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. W ubiegłym roku laureatami International Opera Awards zostali śpiewak Piotr Beczała i reżyser Mariusz Treliński. Zwycięzców poznamy 29 kwietnia.

PORTISHEAD I GÓRECKI

Tymczasem pod koniec marca do sklepów trafi płyta z „Symfonią pieśni żałosnych” Henryka Góreckiego w wykonaniu wokalistki tripho­powego zespołu Portishead Beth Gibbons i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Nagranie jest zapisem koncertu, który odbył się 29 listopada 2014 r. w Warszawie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]