Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

14.01.2019
Czyta się kilka minut
8–14 stycznia
D

DOBRE

Kolejny sukces polskiej literatury za granicą: amerykańska poetka i tłumaczka Alissa Valles otrzymała nagrodę Modern Language Association za przekład tomu „Nasze życie rośnie” („Our Life Grows”) Ryszarda Krynickiego, opublikowanego przez wydawnictwo New York Review Books.

LEPSZE

„Jeszcze nigdy kultura nie miała tak dobrej sytuacji budżetowej” – ocenił sytuację w swoim województwie radny sejmiku śląskiego Piotr Czarnynoga (PiS). Podobnego zdania jest z pewnością zarząd Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, jedyny beneficjent tej zmiany. Muzeum Śląskiemu, Teatrowi Śląskiemu i Teatrowi Rozrywki obcięto budżety o łącznie 6 mln zł, a Biblioteka Śląska w Katowicach otrzymała od marszałka ponad 4,6 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.

GORSZE

W kryzysowej sytuacji jest Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Z wnioskowanych 53 tys. zł MSWiA przyznało muzeum tylko 33 tys. zł dofinansowania, co spowodowało tymczasowe zamknięcie działającej od pół wieku instytucji. Muzeum to skansen z łemkowską chyżą, koniusznią, kuźnią, kaplicą, wiatrakiem i małą karczmą, ale też biblioteką i archiwum. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób.

ULUBIONE

Słuchacze Polskiego Radia wybrali płytę, książkę i wydarzenie roku 2018. Najchętniej czytaną okazała się Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Wyróżniono także album „Mi” grupy Tęskno oraz przygotowaną z okazji stulecia niepodległości wystawę „Wielcy sarmaci tego kraju /Wielkie sarmatki tego kraju” w tarnowskim BWA.

CARRAMBA!

Sarmatów pomnikami upamiętnia zwykle Radom, tymczasem w Bielsku-Białej w przyszłym roku będziemy mogli podziwiać rzeźbę Baltazara Gąbki. Byłaby to już trzecia rzeźba związana z animacjami wywodzącymi się z miejscowego Studia Filmów Rysunkowych. W przyszłości planowane jest rozszerzenie szlaku o kolejne figury, które utworzą turystyczny „Szlak Bielskich Bajek”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]