Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.01.2018
Czyta się kilka minut
9–15 stycznia
P

Paszporty „Polityki”

Wyróżnienia przyznawane przez redakcję tygodnika otrzymali w tym roku: Jagoda Szelc, autorka filmu „Wieża. Jasny dzień” (film); Michał Borczuch za reżyserię spektakli „Moja walka” oraz „Wszystko o mojej matce” (teatr); artysta i pisarz Norman Leto (sztuki wizualne); sopranistka Joanna Freszel, m.in. autorka płyty „Real Life Song”, zespół Hańba! (muzyka popularna) oraz studio Bloober Team, które wyprodukowało m.in. grę „Observer” z akcją osadzoną w Krakowie roku 2084 (kultura cyfrowa). Nagrodę w kategorii literackiej otrzymał Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, swoistą elegię poświęconą zmarłej matce.

Pieniądze dla Damy

31 mln zł z funduszy europejskich otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na remont przejętego niedawno Muzeum Książąt Czartoryskich. Dzięki tym środkom, oraz funduszom ze skarbu państwa, na przełomie 2019 i 2020 r. będzie gotowa nowa ekspozycja, w której centrum znajdzie się oczywiście „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

„Brave” znów we Wrocławiu

Po rocznej przerwie miasto postanowiło powrócić do finansowania Brave Festivalu, który jest poświęcony „ginącym i nieznanym kulturom i społecznościom”. Jego tegoroczna, trzynasta już edycja zatytułowana jest „Widoczni, niewidoczni” i rozpocznie się 6 lipca. Jej szefem będzie tradycyjnie twórca teatru Pieśń Kozła – Grzegorz Bral.

„Beksiński nieznany”

Tak zatytułowana jest wystawa w gdańskim Teatrze Szekspirowskim, na której eksponowane są zdjęcia, grafiki komputerowe i fotomontaże artysty. Łącznie można zobaczyć ponad 100 prac, przede wszystkim fotografie wykonane przez Zdzisława Beksińskiego w latach 50. i 60.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]