Kronika religijna 8/2008

STOLICA APOSTOLSKA

Zapowiedź zmartwychwstania

"Przemienienie Jezusa na górze, o którym mówi Ewangelia, jest zapowiedzią Jego Zmartwychwstania - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą »Anioł Pański«. - Jezus ukazuje apostołom swą chwałę, aby mieli siłę stawić czoło zgorszeniu krzyża i aby zrozumieli, że trzeba przejść wiele udręk, by dotrzeć do Królestwa Bożego".

Watykan o Kosowie

Stolica Apostolska "wzywa wszystkich, a zwłaszcza przywódców politycznych Serbii i Kosowa, do rozwagi i umiarkowania, prosi też o zdecydowane i czynne zobowiązanie się do unikania skrajnych reakcji i wynikającej stąd przemocy" - czytamy w oświadczeniu watykańskiego biura prasowego, wydanym po ogłoszeniu przez parlament Kosowa niepodległości. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi zwrócił uwagę na konieczność zachowania w Kosowie "międzynarodowych standardów poszanowania praw mniejszości" oraz "ochrony bezcennego artystyczno-kulturowego dziedzictwa chrześcijaństwa" i zapewnił, że Papież modli się za mieszkańców Serbii i Kosowa.

Coraz więcej świętych

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała instrukcję "Sanctorum Mater", która reguluje procedurę diecezjalnych etapów procesów beatyfikacyjnych (18 lutego). "Dokument pragnie wyjaśnić aktualne wymogi, ułatwić ich aplikowanie i wskazać konkretne sposoby ich wdrażania" - wyjaśnił w Radiu Watykańskim ks. Bogusław Turek, pracownik Kongregacji. "Instrukcja stanowi rodzaj Vademecum, przedstawiającego krok po kroku, jak powinno wyglądać postępowanie diecezjalne" - powiedział ks. Turek. Podczas pontyfikatu Benedykta XVI odbyło się 577 beatyfikacji i kanonizacji, czyli niemal jedna trzecia tego, co podczas 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II.

Papieskie rekolekcje

"Kapłaństwo Jezusa jest zaskakującym przykładem pokory i solidarności z ludzką biedą" - powiedział Benedykt XVI, podsumowując tygodniowe rekolekcje, w których uczestniczył wraz ze współpracownikami. Nauki wygłosił 84-letni francuski jezuita kard. Albert Vanhoye, były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej. Ojciec Święty, mówiąc o ewangelicznej scenie umycia nóg apostołom przez Jezusa, podkreślił: "W tym geście skrajnej pokory urzeczywistnia się nowe kapłaństwo Jezusa, realizuje się ono w akcie ostatecznej solidarności z nami, z naszymi słabościami, naszymi cierpieniami, naszymi próbami, aż do śmierci". Przypomniał także, że gest Jezusa spotkał się z niezrozumieniem ze strony św. Piotra. "Postać Piotra wydaje mi się w tych dniach postacią nas wszystkich" - dodał Benedykt XVI.

Zwolnienie i przyspieszenie

"2 kwietnia tego roku nie będzie beatyfikacji Jana Pawła II" - powiedział 18 lutego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych José Saraiva Martins. Zapytany, czy na przyspieszenie sprawy może mieć wpływ duża liczba cudów przypisywanych Karolowi Wojtyle, odparł, że czym innym są cuda, a czym innym świętość. Nie ma wpływu na tę sprawę również nabożeństwo, jakie wierni na całym świecie mają dla polskiego Papieża. Kardynał przypisał je wręcz częściowo oddziaływaniu mediów, mówiąc, że Kościół odnotowuje to wszystko, co pokazują media, ale naciskom ulegać nie będzie.

13 lutego Benedykt XVI zgodził się, aby proces beatyfikacyjny s. Łucji Dos Santos rozpoczął się wcześniej, niż przewiduje prawo kanoniczne, a więc przed upływem pięciu lat od jej śmierci. Portugalska zakonnica jako dziecko wraz z parą swych kuzynów Hiacyntą i Franciszkiem była świadkiem objawień w Fatimie w 1917 r.

ŚWIAT

Maryja współodkupicielka?

Kościół dojrzał do tego, by ogłosić nowy, piąty, dogmat maryjny - napisało w liście do biskupów całego świata pięciu kardynałów: Telesphore Toppo i Varkey Vithayathil z Indii, Luis Aponte Martínez z Puerto Rico, Ricardo Vidal z Filipin i Ernesto Corripio y Ahumada z Meksyku. Purpuraci zachęcają do poparcia ich starań o zdogmatyzowanie prawdy o Maryi jako "współodkupicielce z Jezusem, wszechpośredniczce z Jezusem, orędowniczce z Jezusem za całą ludzkość i o Jej powszechnym duchowym macierzyństwie". Idea piątego dogmatu maryjnego forsowana jest od lat 80. W 1996 r. Kongregacja Nauki Wiary poprosiła o opinię Papieską Międzynarodową Akademię Maryjną. Ta odpowiedziała: "Nie jest słuszne, aby schodzić z drogi wyznaczonej przez Sobór Watykański II", i podkreśliła, że do tytułu współodkupicielki "Magisterium Kościoła odnosi się z rezerwą i systematycznie go odrzuca".

Biskup: Serbowie, do broni

"Państwo serbskie winno zmobilizować armię, uznać Kosowo za terytorium okupowane i je odzyskać" - powiedział zwierzchnik kosowskich prawosławnych bp Artemiusz (16 lutego). "Serbia powinna kupić najnowocześniejszą broń od Rosji i innych państw oraz zaapelować do Rosji o przysłanie ochotników" - dodał. 18 lutego wypowiedział się Patriarchat Moskiewski. "Deklaracja niepodległości Kosowa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego - oświadczył w jego imieniu ks. Wsiewołod Czaplin - albowiem narusza zasadę nienaruszalności integralności terytorialnej państwa".

Rabini wzburzeni

"Czujemy się zaniepokojeni i głęboko wzburzeni zmianami, jakie Benedykt XVI wprowadził do wielkopiątkowej »Modlitwy za Żydów" w Mszale z 1962 r." - oświadczyło Zgromadzenie Rabiniczne, międzynarodowe stowarzyszenie konserwatywnych rabinów (15 lutego). Rabini zażądali wyjaśnień co do znaczenia słów, by Żydzi "poznali Jezusa Chrystusa, zbawiciela wszystkich ludzi". Tego samego dnia na łamach "L’Osservatore Romano" abp Granfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, tłumaczył, że "Modlitwa za Żydów" nie jest wyrazem strategii nawrócenia wyznawców judaizmu. Wyraża postawę "typową dla modlącego się, który życzy sobie, aby osoby, które są mu bliskie, drogie i znaczące dla niego, dzieliły z nim to, co uważa za cenne i zbawienne".

POLSKA

Maraton Biblijny

Przeczytaniem pierwszych wersetów Księgi Rodzaju marszałek wielkopolski Marek Woźniak 17 lutego rozpoczął w Poznaniu IV Maraton Biblijny. Przez kolejne 20 dni pięciominutowe fragmenty Biblii będzie czytało 1500 ochotników. "Nasze przedsięwzięcie nie jest biciem kolejnego rekordu do księgi Guinnesa, ale zachętą do sięgnięcia po Pismo Święte, którego znajomość wśród katolików jest wciąż słaba" - tłumaczy ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, która jest organizatorem Maratonu. Rok temu Maraton gościł w trzynastu kościołach, w tym będzie odbywał się aż w dwudziestu.

Z premedytacją

Rozpoczął się proces czterech mężczyzn oskarżonych o zabicie i obrabowanie ks. Henryka Krolla, proboszcza z Żalna, w nocy z 13 na 14 maja 2006 r. Na ławie oskarżonych zasiedli 19-letni Patryk L., 20-letni Rafał S. i 25-letni Marcin M.; grozi im dożywocie. Były ministrant Michał G. odpowiada za rozbój, może go spotkać kara do 12 lat więzienia. 13 lutego przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy Patryk L., zmieniając wcześniejsze zeznanie, że kapłan zginął "przez przypadek", wziął na siebie odpowiedzialność za zabójstwo i stwierdził, że popełnił je z premedytacją. Wyjaśnił, że nie chce przedłużać procesu i ma zamiar oczyścić kolegów z zarzutów.

Odznaczenia

Prezydent Lech Kaczyński 13 lutego odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski 94-letniego ks. Józefa Sondeja, działającego w czasach komunizmu "na rzecz przemian demokratycznych oraz kształtowania moralnej i patriotycznej postawy młodzieży". 15 lutego prezydent przyznał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ks. Waldemarowi Piepiórce, kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie, honorując jego zasługi w pracy duszpasterskiej i rozsławianiu kultu Matki Bożej Królowej Kaszub. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz 18 lutego otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej za rozwój i umacnianie prawosławia na Ukrainie, a także za osiągnięcia naukowe.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2008