Kronika religijna (31 VII-6 VIII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Benedykt XVI kolejny raz zaapelował o natychmiastowe przerwanie walk w Libanie. Podczas pierwszej po wakacyjnej przerwie środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra Papież podkreślił, że "nic nie może usprawiedliwić przelewania niewinnej krwi" po jakiejkolwiek stronie. "Z sercem pełnym smutku" i mając w oczach "mrożące krew w żyłach obrazy poszarpanych ciał tak wielu ludzi", Benedykt XVI prosił o modlitwę za "ten drogi i umęczony region Bliskiego Wschodu". Wezwał też wspólnotę międzynarodową i wszystkie strony zaangażowane w konflikt do bardziej skutecznego działania na rzecz zawieszenia broni.
  • Papież wygłosił katechezę w całości po niemiecku, gdyż wśród obecnych przeważali ministranci i ministrantki z całego świata (ponad 35 tys.), wśród których większość stanowili mali Niemcy. Papież przypomniał im, że służba przy ołtarzu "jest świadectwem bliskości" z Jezusem: "Jeśli pozostaniecie zjednoczeni z Nim, a Jego słowa pozostaną w was, wówczas będziecie prawdziwymi Jego apostołami i zaniesiecie owoce dobroci i służby do każdego środowiska waszego życia: do rodziny, szkoły, w czas wolny".
  • Papież po raz pierwszy w tym roku odmówił z pielgrzymami modlitwę "Anioł Pański" na dziedzińcu letniej rezydencji w Castel Gandolfo (30 lipca). Tematem przemówienia była sytuacja na Bliskim Wschodzie. "Nie można przywrócić sprawiedliwości, stworzyć nowego ładu i zbudować prawdziwego pokoju, gdy uciekamy się do narzędzi przemocy. Bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jak proroczy, a zarazem realistyczny jest głos Kościoła, gdy w obliczu wszelkich wojen i konfliktów wskazuje drogę prawdy, sprawiedliwości, miłości i wolności" - powiedział Benedykt XVI.
  • Podczas odpoczynku w Castel Gandolfo Benedykt XVI po raz kolejny spotka się ze swoimi dawnymi uczniami, z którymi ma omawiać problem chrześcijańskiego spojrzenia na ewolucję. Jeszcze zanim został papieżem, kard. Joseph Ratzinger spotykał się co roku podczas wakacji z doktorami, których był promotorem. Rozmowy toczyły się po niemiecku, a w gronie ok. 40 uczestników byli także teologowie protestanccy. Na ubiegłorocznym spotkaniu głównym tematem dyskusji była teologia islamu.

W wieku 97 lat zmarł kard. Johannes Willebrands, emerytowany arcybiskup Utrechtu i symbol ekumenizmu. W 1960 r. Jan XXIII powołał go na stanowisko sekretarza utworzonego wówczas Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, biskupem został w 1964 r. Paweł VI w 1969 r. mianował go przewodniczącym Sekretariatu i nadał mu godność kardynała. Przez 20 lat kierował tą dykasterią, którą Jan Paweł II wyniósł do rangi Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Kolegium kardynalskie liczy obecnie 190 członków, z których 120 ma prawo do udziału w konklawe.
Kościół powołał nową komisję, która ma zbadać sprawę objawień w Medjugorje - informację potwierdził arcybiskup Sarajewa, przewodniczący Konferencji Biskupiej Bośni i Hercegowiny kard. Vinko Puljić w rozmowie z agencją CNS. Kardynał oczekuje obecnie z Kongregacji Nauki Wiary propozycji składu osobowego gremium, które ma rozpocząć prace we wrześniu, nie mówi natomiast, czy powołanie takiej komisji nastąpiło z inicjatywy Watykanu. Położona w Hercegowinie wioska Medjugorje należy do najbardziej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W czerwcu 1981 r. sześciorgu miejscowych dzieci miała się tam ukazać Matka Boża; widzenia trwają do dziś. W 1991 r. Konferencja Biskupów Jugosławii stwierdziła, że "nie można potwierdzić, iż w Medjugorje wydarzyły się zjawiska nadprzyrodzone", a obowiązujące dotąd wytyczne zabraniają oficjalnych pielgrzymek diecezjalnych i parafialnych do tego miejsca.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Bezprecedensowe spotkanie chrześcijan i muzułmanów. W siedzibie kard. Nasrallaha Pierre’a Sfeira, maronickiego patriarchy Libanu, zwierzchnicy religijni tego kraju wezwali do przerwania ognia i ustanowienia rozejmu, określili działania Izraela jako "zbrodnie wojenne" i zaapelowali do jego władz, by odwołały blokadę portów i lotnisk. Wcześniej kard. Sfeir powiedział, że "Izrael ma prawo do obrony, ale jego reakcja na agresję ze strony Hezbollahu jest niewspółmierna".
  • Z powodu toczącego się konfliktu izraelsko-libańskiego zapomniano o arabskich chrześcijanach - alarmuje Elias Chacour, melchicki (grecko-katolicki) arcybiskup Akki w Izraelu. Hierarcha podkreśla, że wielu z nich cierpi z powodu rakiet Hezbollahu: "Obywatele Izraela mają swoje schrony, gdzie mogą się ukryć, albo uciekają do Tel Awiwu, natomiast arabscy chrześcijanie nie".
  • Biskupi Kuby wyrazili zaniepokojenie stanem zdrowia Fidela Castro i wezwali wiernych do modlitwy w intencji zarówno jego, jak osób, którym tymczasowo przekazał władzę. W liście pasterskim episkopat zachęcił Kubańczyków, aby w tej historycznej chwili przyczynili się do pokojowego i braterskiego współistnienia, którego nie powinny zakłócać jakiekolwiek sytuacje zewnętrzne lub wewnętrzne.
  • Prześladowania chińskich katolików: 30 lipca w miejscowości Zhangjiakou (prowincja Hebei) aresztowano 82-letniego bp. Yao Lianga z Kościoła podziemnego, 1 sierpnia to samo spotkało ks. Li Huishenga, a dzień później - 90 wiernych, którzy protestowali przeciwko aresztowaniu swoich pasterzy (70 z nich wkrótce zwolniono). Nie wszyscy młodzi Chińczycy mogli wziąć udział w Dniach Młodzieży Azji, które odbyły się od 28 lipca do 5 sierpnia w Hongkongu (kard. Joseph Zen Ze-kiun, gospodarz spotkania, podkreślił, że dni były okazją do międzynarodowej wymiany duchowej i nie miały charakteru politycznego, ani tym bardziej antychińskiego, jak twierdziły komunistyczne władze).
  • Kościół katolicki w Wlk. Brytanii uzyskał w Watykanie zgodę na przeniesienie na niedziele obowiązkowych uroczystości liturgicznych, jak Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienie czy Boże Ciało. Dzięki temu katolicy na Wyspach będą mogli łatwiej czynić zadość obowiązkowi uczestnictwa w świątecznych nabożeństwach.

I W POLSCE

  • Ks. Wacław Depo został mianowany przez Benedykta XVI biskupem zamojsko-lubaczowskim (5 sierpnia). Jednocześnie Papież przyjął rezygnację z tego stanowiska 65-letniego bpa Jana Śrutwy. Ks. Depo ma 53 lata, pochodzi z diecezji radomskiej, jest doktorem teologii, od 1990 r. pełnił obowiązki rektora seminarium diecezji sandomiersko-radomskiej, a od 1992 r. radomskiej (jest także przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych oraz przewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja). Bp Śrutwa zrezygnował z funkcji, powołując się na kan. 401 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi: "Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację".
  • Benedykt XVI zdecydował, że abp Tadeusz Gocłowski będzie pełnił funkcję metropolity gdańskiego do 2008 r. - poinformował sekretarz prasowy arcybiskupa ks. Witold Bock. Wcześniej, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, 75-letni abp Gocłowski złożył do Stolicy Apostolskiej dokumenty o rezygnacji z zajmowanego urzędu.
  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przesłał do 15 kapłanów listy z informacjami o tym, że są zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB. Wiąże się to z zakończeniem przez b. kapelana "Solidarności" pierwszego etapu badań dotyczących inwigilacji duchownych archidiecezji krakowskiej przez służby bezpieczeństwa PRL. "Poinformowałem ich, że są zarejestrowani jako tajni współpracownicy, podałem ich kryptonimy, datę zwerbowania i numery rejestracyjne. Poprosiłem ich, by się do tego ustosunkowali" - mówi ks. Zaleski, podkreślając, że wypełnia życzenie kard. Stanisława Dziwisza, który otrzymał kopie listów. Kapłan liczy na to, że do końca sierpnia otrzyma od adresatów wyjaśnienia, które następnie opublikuje w przygotowywanym przez siebie raporcie (w połowie sierpnia ks. Zaleski prześle informacje do kolejnej grupy księży, którzy figurują w dokumentach IPN, na ich reakcję będzie czekał do połowy września).
  • Sześciokilometrowy marsz trzeźwości przeszedł ulicami Tarnowa (5 sierpnia). Modlitewne spotkanie w intencji trzeźwości i w celu przeproszenia Boga za grzechy pijaństwa zorganizował Diecezjalny Apostolat Trzeźwości, oprócz alkoholików i ich rodzin wzięli w nim udział specjaliści w dziedzinie terapii uzależnień.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2006