Kronika religijna (30 VII-5 VIII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Stolica Apostolska w pełni popiera działania na rzecz rozbrojenia atomowego" - powiedział Benedykt XVI podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański (29 lipca). Słowa odnosiły się do przypadającej tego dnia 50. rocznicy wejścia w życie statutu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Papież przypomniał, że Stolica Apostolska od początku jest członkiem tej organizacji oraz wezwał do pokojowego wykorzystywania energii jądrowej na rzecz zdrowia i dobrobytu na całym świecie. "Wyścig zbrojeń należy zastąpić wspólnym wysiłkiem w kierunku podjęcia działań, mających na celu rozwój moralny, kulturalny i gospodarczy" - podkreślił. Zaapelował też o uwolnienie koreańskich zakładników w Afganistanie i zapewnił o solidarności z rodzinami tych, którzy zginęli podczas wypadku polskiego autokaru we Francji: "Wspominam pielgrzymów, których wakacyjny szlak został tragicznie przerwany. Dla zmarłych wypraszam w modlitwie łaskę życia wiecznego z Bogiem".
  • "Św. Bazyli Wielki także dzisiaj mówi nam ważne rzeczy" - powiedział Papież podczas katechezy w pierwszej po wakacyjnej przerwie audiencji środowej. Poświęcił ją postaci św. Bazylego - żyjącego w IV w. teologa, biskupa, jednego z Ojców Kościoła. Benedykt XVI zachęcał do naśladowania Bazylego w kształtowaniu oblicza świata i pełnieniu dzieł miłosierdzia: "Ten ojciec z dawnych czasów wzywa do uważnego, krytycznego i twórczego udziału w dzisiejszej kulturze. Mówi o odpowiedzialności społecznej, i to w czasie, gdy w zglobalizowanym świecie także narody geograficznie dalekie są rzeczywiście naszymi bliźnimi".
  • Benedykt XVI jeszcze w tym roku zamierza ogłosić nową encyklikę społeczną, która ma zawierać odpowiedź Kościoła na problemy wynikające z globalizacji - twierdzi "Dziennik", powołując się na nieoficjalne informacje z Watykanu. Ważnymi elementami dokumentu mają być kwestie ochrony życia i natury.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W wieku 92 lat zmarł patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Teoktyst, wielki ekumenista (30 lipca). Wsławił się tym, że jako pierwszy zwierzchnik prawosławia zaprosił Jana Pawła II do złożenia wizyty w kraju o większości prawosławnej. Krytykowany, że w czasach komunizmu prowadził politykę ugodowości wobec reżimu Nicolae Ceausescu, odbył z tego powodu pokutę w jednym z klasztorów. Pogrzeb patriarchy odbył się 3 sierpnia w soborze katedralnym św. Konstantyna i Heleny w Bukareszcie.
  • Organizacja emerytowanych oficerów tureckich planowała zamach na patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I, honorowego zwierzchnika światowego prawosławia - poinformował turecki dziennik "Aksam". Zamach udaremniły służby bezpieczeństwa Turcji.
  • "Po tych sztywnych sformułowaniach papieża wielu chrześcijan czuje, że Kościół nie jest już ich domem" - powiedział ks. Leonardo Boff, słynny dysydencki teolog wyzwolenia z Brazylii o ostatnim dokumencie Kongregacji Nauki Wiary na temat Kościoła. Podkreślił, że nie jest możliwe "organizowanie dialogu z luteranami i mówienie im, że nie są Kościołem". Boff spodziewa się napływu katolików do sekt neoprotestanckich. Z kolei arcybiskup Stylianos, zwierzchnik Australijskiego Kościoła Prawosławnego, komentując dokument, powiedział, że użyte w nim sformułowania "tragicznie sprzeciwiają się najbardziej obiecującym wysiłkom Soboru Watykańskiego II w dziedzinie nauki o Kościele i ekumenizmie". Benedykta XVI nazwał "żarliwym heroldem średniowiecznych bajeczek o papiestwie". Dokument Kongregacji przedstawiono w mediach "niekompletnie i jednostronnie" - powiedział z kolei bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, w wypowiedzi dla agencji Zenit. Zaznaczył, że mówiąc "Kościół katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem", nie wyklucza się działania Kościoła Chrystusowego w innych wspólnotach.
  • Ernesto Cardenal, suspendowany przez Jana Pawła II ksiądz z Nikaragui, kandyduje do literackiej Nagrody Nobla. W latach 60. ks. Cardenal, zwolennik teologii wyzwolenia, działał w ruchu oporu przeciwko dyktaturze Somozy. Potem wszedł do rządu Sandinowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego, za co został zawieszony w czynnościach kapłańskich. Jego najbardziej znane dzieła to "Chrześcijaństwo i rewolucja", "Stracone życie" i "Ewangelia chłopów z Solentiname".
  • "To śmieszne, że posiadamy siedem seminariów dla nie więcej niż 100 studentów" - powiedział ks. Matthieu Ham z Holandii, emerytowany rektor jednego z nich. Zdarza się, że wykłady prowadzi się dla dwóch czy trzech kleryków. Kościół w kraju tulipanów od lat przeżywa głęboki kryzys. Rocznie wyświęca się tu kilkunastu księży, a od 2000 r. zamknięto ok. 200 parafii.
  • "Wirtualny świat słynnej gry »Second Life« jest żyznym polem dla ewangelizacji" - stwierdził ks. Antonio Spadaro na łamach zbliżonego do Watykanu włoskiego dwutygodnika "La Civilta Cattolica". "Nie da się zamknąć naszych oczu na ten fenomen czy pośpiesznie go osądzić" - pisze jezuita. "Second Life" to gra, której uczestnicy tworzą swoją wirtualną wersję - tzw. awatara - i żyją w trójwymiarowym świecie.

...I W POLSCE

  • 63. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęła 29 lipca Msza św. na placu Wolności odprawiona przez ks. Sławomira Żarskiego, wikariusza generalnego Wojska Polskiego. Tego samego dnia prezydent Lech Kaczyński odznaczył 32 żołnierzy Powstania, m.in. biskupa-seniora diecezji radomskiej Edwarda Materskiego. 30 lipca Msza św. w intencji poległych powstańców w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zgromadziła kombatantów, radnych, posłów i senatorów oraz tłumy wiernych. Ks. Janusz Strojny podkreślił w kazaniu, że współczesna Warszawa wyrosła z ofiarnej miłości powstańców. 31 lipca Mszę św. przy pomniku Powstania Warszawskiego odprawili prymas kard. Józef Glemp, abp warszawsko-praski Sławoj Leszek Głódź, bp polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Ten ostatni powiedział w homilii, że w Ofiarę Chrystusa "włączamy także ofiarę i krzyż powstańczy", ponieważ wierzymy, że "ofiara powstańców to jedna z najważniejszych dróg ku wolności Polaków", a "wolność krzyżami się mierzy". 1 sierpnia w Oświęcimiu przedstawiciele dyrekcji Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadleik złożyli pod Ścianą Śmierci wieniec (w wyniku akcji represyjnych Niemcy deportowali do Auschwitz ok. 13 tys. mieszkańców Warszawy, wyzwolenia doczekało ok. 300). W Warszawie o godz. 17.00 pod pomnikiem "Gloria Victis" na Powązkach odbył się apel modlitewny, w którym wzięli udział prezydent RP z małżonką, premier oraz prezydent Warszawy. W wielu miastach zawyły syreny i zamarł ruch uliczny.
  • "Wypowiedzi o. Rydzyka burzą dialog żydowsko-katolicki" - powiedział w wywiadzie dla agencji Associated Press ambasador Izraela Dawid Peleg, wzywając polskie władze i Kościół do potępienia wypowiedzi redemptorysty (ocenił je jako najbardziej antysemickie od 1968 r.). Z ambasadorem spotkał się przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, który przyznał, że "wszystkie słowa, które uderzają w religię i naród żydowski, nie sprzyjają dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu" i że "należy unikać tego, co dzieli i rani". W wypowiedzi dla KAI bp Cisło dodał, że "biskupi zajmą się tym tematem na następnym zebraniu, jeśli będzie na to czas".
  • Franciszkańskie Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej (26-31 lipca). Do klasztoru franciszkanów zjechało ponad tysiąc młodych ludzi. Uczestniczyli m.in w dyskusjach na temat m.in. uzależnień i zagrożenia sektami, a także w koncertach Arki Noego, 2 Tm 2, 3 oraz Harcerskiej Orkiestry Dętej.
  • W Kostrzynie młodzież zebrała się na "Przystanku Jezus", który odbywał się jak co roku równocześnie z festiwalem rockowym "Przystanek Woodstock" (30 lipca-5 sierpnia); patrz: reportaż Przemysława Wilczyńskiego na str. 3. Tym razem po raz pierwszy na festiwalu spotkali się katolicy, żydzi i muzułmanie, a jednym z gości imprezy był abp Józef Życiński.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2007