Kronika religijna (2-8 X)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Modlitwa różańcowa i zaangażowanie na rzecz misji charakteryzują październik w Kościele - stwierdził Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" (1 października). Podczas ostatniego spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo prosił o modlitwę różańcową w intencji pokoju, szczególnie w Iraku. Papież wspominał, jak wielkim apostołem różańca był Jan Paweł II: "Pamiętamy go, klęczącego z koronką w ręku, pogrążonego w kontemplacji Chrystusa". Podkreślił, że różaniec jest modlitwą kontemplacyjną i chrystocentryczną, nieodłączną od medytacji Pisma Świętego. 4 października Benedykt XVI wrócił do Watykanu; w Castel Gandolfo przebywał od 28 lipca.

Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował rozpoczęty w marcu cykl katechez poświęconych Apostołom (4 października). Tym razem mówił o św. Bartłomieju. Ten Apostoł "mimo skąpych informacji na jego temat, jest dla nas wzorem, mówiąc nam, że przylgnięcie do Jezusa może być przeżywane i świadczone nawet bez pełnienia wielkich dzieł. Niezwykły jest i pozostaje sam Jezus, dla którego każdy z nas jest powołany, aby poświęcić własne życie i własną śmierć".
Problem zbawienia nieochrzczonych dzieci, status współczesnej teologii i zagadnienie prawa naturalnego - tymi tematami zajmowała się Międzynarodowa Komisja Teologiczna (2 do 6 października). Temat pierwszy dotyczy zbawienia dzieci nieochrzczonych "w kontekście innych uniwersalnych prawd Bożych, teologicznych, soteriologicznych" - wyjaśnił w Radiu Watykańskim członek Komisji, ks. Jerzy Szymik z KUL. Chodzi o to, że "Bóg pragnie zbawienia wszystkich i Chrystus jest solidarny z każdym ludzkim życiem".
Dialog ekumeniczny z Kościołami prawosławnymi ma ogromne znaczenie dla poszerzenia UE na Wschód - stwierdził kard. Walter Kasper na spotkaniu z dziennikarzami w Stuttgarcie (30 września). "Jeżeli nie popłyniemy z prawosławnymi tą samą łodzią, integracja wschodniej i zachodniej Europy nie będzie możliwa" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Kasper skrytykował polityków, którzy dostrzegają wyłącznie wymiar gospodarczy rozszerzenia Unii, a pomijają rolę religii i kultury.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kard. Péter Erdö został nowym przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jego kadencja potrwa do 2011 r. Prymas Węgier, najmłodszy dziś kardynał na świecie, zastąpił bp. Amédée Graba ze Szwajcarii. Prócz wyboru władz głównym tematem spotkania w Sankt-Petersburgu była refleksja nad działalnością CCEE. Rada skupia przewodniczących Episkopatów z 34 krajów Europy, a jej celem jest rozwijanie współpracy Kościołów na płaszczyźnie europejskiej.
  • Kościół w Niemczech: więcej powrotów, mniej wystąpień - wynika z opublikowanej w Fuldzie "Statystyki Kościoła 2005". W zeszłym roku do Kościoła powróciło 11 210 osób. To oznacza wzrost o 24,5 proc. w porównaniu z 2004 r. Z kolei wstąpiło do Kościoła blisko 5 tys. osób, czyli nastąpił wzrost o 23,4 proc. O 11,5 proc. zmniejszyła się liczba wystąpień z Kościoła.

...I W POLSCE

VII edycja Nagrody TOTUS 2006. Uroczysta gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie (7 października). Nagrodzie, którą przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, towarzyszy srebrna statuetka i 50 tys. złotych. W kategorii "Promocja Człowieka, Praca Charytatywna oraz Edukacyjno-Wychowawcza" nagrodę otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza", a wyróżnienie - ks. Władysław Duda, opiekun chorych i niepełnosprawnych.

W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" Totusa odebrał Marek Skwarnicki (na zdjęciu) - pisarz, publicysta i poeta, długoletni członek redakcji "TP". Wyróżnieniem uhonorowano Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" oraz malarza Macieja Świeszewskiego. W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nagrodę dostała Fundacja Świętego Mikołaja, a wyróżnienia - KIK w Warszawie oraz Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego JAMNA. Totusa medialnego zdobyła polska edycja "L’Osservatore Romano", wyróżnienie - portal internetowy .
Abp Tadeusz Gocłowski powołał komisję historyczną, która zbada materiały IPN dotyczące księży oskarżanych o współpracę z bezpieką. W skład gremium weszli: ks. Stanisław Bogdanowicz (badacz historii Kościoła gdańskiego, proboszcz bazyliki Mariackiej), ks. Maciej Kwiecień (diecezjalny archiwista), ks. Sławomir Decowski (proboszcz parafii św. Józefa w Gdyni) oraz dwóch historyków świeckich: Andrzej Drzycimski i Adam Hlebowicz. Komisji przewodniczy biskup pomocniczy Ryszard Kasyna.

26 września ks. Jankowski ujawnił nazwiska duchownych i świeckich, którzy mieli na niego donosić bezpiece. Po trzech dniach metropolita spotkał się z księżmi. "W czasie spotkania złożyli mi, po dłuższej rozmowie, oświadczenia, iż nigdy nie podpisywali zobowiązań, dotyczących współpracy z SB. Nigdy też nie składali doniesień na Wspólnotę Kościoła czy na poszczególnych wiernych świeckich czy kapłanów, a więc nigdy też nie pobierali jakichkolwiek gratyfikacji" - napisał abp Gocłowski w oświadczeniu dla diecezjan. Dodał: "Oświadczenia Kapłanów potwierdzają moją dobrą opinię o ich życiu i pracy. Budowali kościoły, podejmowali inne prace, które zawsze łączyły się z ludzkim środowiskiem,

a więc musieli kontaktować się z komunistyczną administracją, która dziś zza grobu formułuje zarzuty".
Wspomnienia kard. Stanisława Dziwisza ukażą się we Włoszech. Książkę "Moje życie z Karolem" przygotowuje watykanista Gian Franco Svidercoschi - ujawnił wydawniczy koncern "Rizzoli". Metropolita krakowski nagrywał po polsku odpowiedzi na długą listę szczegółowych pytań. Wspomnienia liczą 34 rozdziały. 10 opowiada o czasach krakowskich, 24 o pontyfikacie Jana Pawła II.
W udostępnionych prasie fragmentach mowa jest m.in. o zamknięciu trumny ze zwłokami Papieża: "To był ostatni raz, gdy widziałem jego twarz... Oczywiście, miałem ją zobaczyć jeszcze tysiące razy, o każdej godzinie, każdego dnia. Zobaczyć oczyma wiary. I naturalnie zobaczyłbym ją oczyma serca, pamięci. Tak jak miałem odczuwać jego obecność, choć w inny sposób od tego, do którego przywykłem. To był jednak ostatni raz, gdy widziałem jego twarz, by tak rzec, fizycznie. Po ludzku. Ostatni raz widziałem tego, który był dla mnie ojcem i nauczycielem. Ostatni raz widziałem jego ciało, jego ręce, a przede wszystkim jego oblicze.

A oblicze przypominało mi jego spojrzenie, ponieważ pierwszym, co uderzało, było jego spojrzenie. Dlatego chciałem, aby ta chwila nigdy się nie skończyła. Robiłem wszystko powoli, aby przeciągnąć czas, w nieskończoność".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2006