Kronika religijna (15-21 I)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Do kwietnia zakończy się pierwszy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - poinformował prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. José Saraiva Martins nie podał konkretnej daty; media spekulują, że chodzi o 2 kwietnia: rocznicę śmierci Papieża. Po etapie diecezjalnym proces poprowadzi wspomniana Kongregacja.
  • Decyzję o autolustracji polskich biskupów z zadowoleniem przyjął watykański sekretarz stanu. W rozmowie z dziennikarzami przy okazji poświęcenia kaplicy w siedzibie Akcji Katolickiej w Rzymie kard. Tarcisio Bertone przyznał, że "deficyt komunikacji" może się okazać "szkodliwy i zabójczy", bo uniemożliwia "podjęcie dojrzałych i umotywowanych decyzji". Sekretarz stanu zwrócił uwagę na potrzebę prawdziwości dokumentów. "Należy mieć rozeznanie i wiedzieć, które są autentyczne, a które wymyślone, spreparowane, a więc służące strategii destabilizacji" - dodał kardynał. Na pytanie, jak długo potrwa wybór nowego metropolity warszawskiego, odparł: "To wie tylko Bóg. Ja nie mogę powiedzieć, ile to zajmie czasu. Modlę się, zastanawiam wraz z Ojcem Świętym i współpracownikami. Zobaczymy".
  • O wypracowanie rozwiązań ułatwiających legalną migrację zaapelował Benedykt XVI. Nawiązując przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (14 stycznia) do Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców, Papież powiedział: "Tylko poszanowanie ludzkiej godności wszystkich migrantów z jednej strony i uznanie przez samych migrantów wartości goszczących ich społeczeństw z drugiej umożliwią właściwą integrację rodzin w system społeczny, gospodarczy i polityczny krajów ich przyjmujących". Zaznaczył, że migracji "nie można nigdy postrzegać jedynie jako problemu, ale także i przede wszystkim jako wielkie bogactwo dla dobra rozwoju ludzkości".
  • Środową audiencję generalną Papież poświęcił Tygodniowi Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspomniał także o obchodzonym w kilku krajach europejskich (m.in. we Włoszech i w Polsce) Dniu Judaizmu. Benedykt XVI stwierdził, że "wspólne błaganie Pana", aby "doprowadził do pełnej jedności wszystkich swych uczniów, musi objąć wszystkie dni roku. Ponadto zgodność intencji w posłudze na rzecz złagodzenia cierpień człowieka, poszukiwanie prawdy orędzia Chrystusowego, nawrócenie i pokuta to obowiązkowe etapy, na których każdy chrześcijanin godny tego miana musi przyłączyć się do brata, by błagać o dar jedności i komunii".
  • Kościół powinien popierać Romów, w tym ich starania o tworzenie partii politycznych - postuluje Papieska Rada Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. We "Wskazaniach dla duszpasterstwa Romów" przypomniano, że "ziemia należy do wszystkich, dlatego i Romowie mają prawo do mieszkania, do głosowania, do korzystania z pełni praw obywatelskich". Ich wartości "są owocem oporu wobec asymilacji i prześladowań". Na świecie żyje 36 mln Romów - połowa w Indiach, w Europie - od 9 do 12 mln.
  • Zmarł kongijski kardynał Frédéric Etsou Nzabi-Bamungwabi (77 l.). Był misjonarzem Niepokalanego Serca Maryi. W 1990 r. został arcybiskupem Kinszasy, w następnym roku - kardynałem. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 185 członków, 110 ma prawo udziału w konklawe.
  • Benedykt XVI spotka się z premierem Wietnamu Nguyenem Tan Dungiem - potwierdziło watykańskie Biuro Prasowe. To pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu, gdyż Wietnam i Stolica Apostolska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Premier przyleci do Rzymu 25 stycznia.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Lustracja w rosyjskim prawosławiu jest konieczna, ale mało prawdopodobna -czytamy w artykule na rosyjskiej stronie internetowej Credo, gdzie jako dobry przykład wskazano Kościół w Polsce. Jednak podobnej lustracji w Rosyjskim Kościele Prawosławnym raczej nie będzie, bo - jak twierdzi filozof Grigorij Pomieranc - pozostawiłaby Cerkiew bez kadr. W latach 90. ks. Gleb Jakunin, więzień łagrów, miał dostęp do akt KGB, ale duchownego zastąpiła - po interwencji Patriarchatu Moskiewskiego - komisja historyczna, która do dziś milczy o wynikach kwerendy.
  • Nie bójcie się pielgrzymować do Ziemi Świętej - zaapelowali biskupi dziewięciu krajów Europy i USA, którzy odbyli doroczną pielgrzymkę do ojczyzny Jezusa. Podkreślili, że tamtejsi chrześcijanie potrzebują solidarności ze strony braci w wierze.
  • "Duchowość dla innego możliwego świata" - pod tym hasłem obraduje Światowe Forum Teologii i Wyzwolenia. Rozpoczęło się 19 stycznia w Kenii, w przededniu  Światowego Forum Gospodarczego. W spotkaniu bierze udział 300 teologów i hierarchów, w tym jezuita Jon Sobrino (czołowy przedstawiciel teologii wyzwolenia) i anglikański arcybiskup Desmond Tutu (laureat pokojowego Nobla).
  • Najstarszy katolicki ksiądz świata skończył 110 lat. Ks. Nicholaus Kao Se-tsean z Hongkongu obchodził urodziny 15 stycznia. Jubilat przyjął święcenia w 1933 r. Po przejściu na emeryturę w 1972 r. wstąpił do trapistów. Zakonne śluby wieczyste złożył w wieku stu lat. Podczas Mszy z okazji 110. urodzin był jednym z koncelebransów. Ks. Kao wyznał, że od 74 lat codziennie odmawia różaniec. Pytany o sekret długiego życia, wymienił modlitwę, ruch, powstrzymanie się od palenia i picia, brak nudy i tolerancję. Na koniec dodał, że trzeba rezygnować ze wszystkiego dla życia wiecznego.

I W POLSCE

  • Interkomunia i zniesienie przez Kościół katolicki wymogu, żeby małżeństwa mieszane deklarowały katolickie wychowanie dzieci to obecnie najważniejsze wyzwania dialogu ekumenicznego w Polsce - uważa zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski. 18 stycznia rozpoczął się Tydzień Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2007