Kronika religijna (13-19.III)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Do uważnego wsłuchiwania się w głos Boga w okresie Wielkiego Postu wezwał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (12 marca). "Gdy ma się łaskę mocnego doświadczenia Boga, dzieje się tak, jakby się przeżywało coś podobnego do tego, co przydarzyło się uczniom w czasie Przemienienia: przez chwilę można odczuwać przedsmak tego, co będzie stanowiło błogosławieństwo Raju. Chodzi o rodzaj krótkich doświadczeń, których Bóg udziela czasami, zwłaszcza w obliczu ciężkich prób" - powiedział Papież i zauważył, że droga wiary "przebiega bardziej w półmroku niż w pełnym świetle, chwilami w ciemnościach, a nawet w gęstym mroku". "Dopóki jesteśmy tutaj, nasz związek z Bogiem wyraża się bardziej w słuchaniu niż oglądaniu; a samo kontemplowanie dokonuje się, by tak rzec, z zamkniętymi oczami, dzięki światłu wew-nętrznemu zapalonemu w nas przez Słowo Boże" - stwierdził Benedykt XVI.
  • Podczas środowej audiencji generalnej Papież rozpoczął nowy cykl katechez. Będzie mówił "o tajemnicy związku Chrystusa i Kościoła, ujętej w kontekście doświadczenia Apostołów i w świetle zadania, jakie zostało im powierzone". W pierwszym nauczaniu Benedykt XVI podkreślił: "Dwunastu Apostołów jest najlepiej widocznym znakiem woli Jezusa dotyczącej istnienia i posłannictwa Jego Kościoła, gwarancją, że między Chrystusem a Kościołem nie ma żadnego przeciwstawienia. Są nierozłączni, mimo grzechów ludzi, którzy tworzą Kościół. Dlatego całkowicie nie do pogodzenia z zamiarem Chrystusa jest hasło modne kilka lat temu: »Jezus - tak, Kościół - nie«. Ten indywidualistyczny, wybrany Jezus jest wytworem fantazji".
  • "Żydzi i chrześcijanie mają bogate wspólne dziedzictwo, co czyni nasze stosunki jedynymi w swoim rodzaju wśród religii świata" - powiedział Papież podczas audiencji dla delegacji Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego. Zapewnił, że "Kościół nigdy nie może zapomnieć o Narodzie Wybranym, z którym Bóg nawiązał święte przymierze". Wspomniał także, że trzy wielkie religie monoteistyczne - judaizm, chrześcijaństwo i islam - są powołane do współpracy dla dobra wspólnego ludzkości, służenia dziełu sprawiedliwości i pokoju na świecie.
  • Z prezydentem Egiptu Papież rozmawiał o perspektywach pokoju na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Iranie (13 marca). Hosni Mubarak podróżuje po Europie, starając się zapobiec zaostrzeniu politycznego kursu UE wobec krajów muzułmańskich, m.in. ograniczeniu pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.
  • Nowych przewodniczących mają Papieskie Rady: Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego. Na czele pierwszego urzędu stanął kard. Renato R. Martino, przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" (zastąpił kard. Stephena Fumio Hamao, który ustąpił z urzędu ze względu na wiek). Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego będzie kierował przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kard. Paul Poupard. Ponieważ w obu przypadkach hierarchowie zachowali dotychczasowe stanowiska, komentatorzy twierdzą, że to początek zmian w kurii, których celem ma być m.in. zmniejszenie liczby urzędów.
  • Stolica Apostolska wyraziła sprzeciw wobec tzw. Kościoła tubylczego, związanego z teologią indiańską, szczególnie rozpowszechnionego na południu Meksyku. Informuje o tym list Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłany na ręce biskupa diecezji San Cristóbal de Las Casas - Felipe Arizmendiego Esquivela. Prefekt Kongregacji kard. Francis Arinze wyraził w nim ubolewanie z powodu wpływów wspólnoty, która cieszyła się poparciem poprzedniego biskupa Samuela Ruiza Garcii. Kardynał podkreślił, że obecny ordynariusz winien zawiesić wyświęcanie w diecezji diakonów stałych do momentu wyjaśnienia problemów. Ponad 81-letni dziś biskup Ruiz, który ustąpił z urzędu w marcu 2000 r., zniechęcał kandydatów do kapłaństwa bezżennego i wspierał wyświęcanie żonatych diakonów stałych. Przekonywał, że niebawem Kościół zniesie celibat, co - jego zdaniem - odpowiada wizji tzw. Kościoła tubylczego.
  • Być może pod koniec roku ukaże się kolejna encyklika Benedykta XVI. Powołując się na źródła zbliżone do Watykanu, agencja ACI poinformowała, że Papież pracuje nad dokumentem społecznym "Labor Domini", czyli Praca Pana.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

Biskupi Irlandii Płn. gotowi są poddać się weryfikacji w sprawie ewentualnych oskarżeń o pedofilię - poinformował abp Seán Brady. Prymas Irlandii dodał, że decyzja ma wyrażać pełne zaangażowanie Kościoła w kwestie ochrony dzieci. Biskupi przekazali władzom informacje o zarzutach wysuwanych wobec duchownych od 1965 r. Kościół katolicki jest pierwszą instytucją, która dobrowolnie przeprowadziła taką operację.
Czeski parlament odrzucił weto prezydenta wobec ustawy o homoseksualnych związkach partnerskich. Dwa pierwsze głosowania uznano za nieważne z powodu uchybień formalnych, w trzecim za odrzuceniem weta opowiedziało się 101 z 200 deputowanych. Czechy są pierwszym państwem byłego bloku socjalistycznego, w którym można rejestrować jednopłciowe związki partnerskie. Przysługuje im prawo m.in. wychowywania, ale nie adoptowania dzieci. "To porażka nie tylko moja, ale wszystkich, którzy uważają rodzinę za fundament społeczeństwa" - skomentował prezydent Václav Klaus. Bp Vojtěch Cirkle, przewodniczący komisji ds. rodziny w Episkopacie Czech, oświadczył, że nowe prawo "prowadzi wyłącznie do kolejnych żądań i obniżenia godności małżeństwa i rodziny. Na pewno nie jest to droga do rozwiązywania problemów mniejszości seksualnych".
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poparł decyzję mera Moskwy o zakazie parady homoseksualistów. W liście otwartym Aleksy II podziękował za ochronę społeczeństwa przed "publiczną propagandą niemoralności".

...I W POLSCE

  • O oddawanie krwi i wyrażanie zgody na przeszczep narządów zaapelował do wiernych bp Tadeusz Rakoczy. W liście na Wielki Post ordynariusz bielsko--żywiecki podkreślił, żeby do papieskich pomników ze spiżu i kamienia dołączyć pomniki żywe, które pozwolą ratować życie i przywracać nadzieję. "Dar krwi i narządów niech będzie żywym świadectwem naszego zrozumienia nauki Jana Pawła II" - napisał bp Rakoczy.
  • Sejmik Województwa Mazowieckiego powołał Instytut Kultury Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej. Kilka tygodni temu również władze Warszawy zapowiedziały utworzenie instytutu upamiętniającego zmarłego Papieża. Marszałek województwa Adam Struzik zapewnia jednak, że przedsięwzięcie województwa nie stanowi konkurencji dla planów miasta. Na sfinansowanie Instytutu mazowiecki samorząd przeznaczył 20 mln zł.
  • W Kielcach uruchomiono pierwszy w Polsce diecezjalny monitoring parafii. System, wzorowany na rozwiązaniach francuskich, ma informować dyżurnego o pożarze, włamaniu, napadzie, a nawet o stanie zdrowia księdza (kapłani mogą nosić na ręku specjalne czujniki).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2006