Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
  • W Watykanie ogłoszono pierwszą encyklikę Benedykta XVI (25 stycznia). Komentarze do encykliki zamieszczamy na stronach 1 i 8.
  • Jedność chrześcijan stanowiła główny przedmiot rozważań Benedykta XVI przed modlitwą "Anioł Pański" (22 stycznia). Po modlitwie Benedykt XVI pozdrowił Gwardię Szwajcarską, która w tym dniu rozpoczęła obchody 500-lecia. Papież odprawił dla Gwardzistów i ich rodzin Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej.
  • Nieszporami z udziałem Papieża w Bazylice św. Pawła za Murami zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (25 stycznia). Benedykt XVI nawiązał do encykliki ogłoszonej kilka godzin wcześniej: na prawdzie, że "Bóg jest miłością, opiera się trwała skała całej wiary Kościoła" - zaznaczył. "W szczególności opiera się na niej cierpliwe poszukiwanie pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa: gdy wpatrujemy się w tę prawdę, szczyt objawienia Bożego, wówczas podziały, choć zachowują swą bolesną powagę, jawią się jako dające się pokonać i nie zrażają nas" - dodał Papież. Podkreślił, że "prawdziwa miłość nie niweluje uzasadnionych różnic, ale harmonizuje je w wyższą jedność, która nie jest narzucona z zewnątrz, ale od środka nadaje, by tak rzec, kształt całości". To tajemnica jedności, która "jak łączy mężczyznę i kobietę w tej wspólnocie miłości i życia, jaką jest małżeństwo, tak też kształtuje Kościół jako wspólnotę miłości, gromadząc w jedno wielorakie bogactwo darów i tradycji". W Nieszporach wzięli udział członkowie innych Kościołów i wyznań, m.in. prawosławny metropolita Genadiusz (przedstawiciel patriarchy Konstantynopola), koptyjski biskup Barnaba el-Soryany oraz anglikański biskup John Flack.
  •  Benedykt XVI ogłosił orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy). Dokument zatytułowano: "Środki przekazu: sieć komunikacji, wspólnoty i współpracy". Papież zwrócił uwagę, że postęp w dziedzinie mediów "ujarzmił w pewnym stopniu czas i przestrzeń, czyniąc komunikowanie się ludzi między sobą zarówno natychmiastowym, jak i bezpośrednim, nawet jeśli są rozdzieleni wielkimi odległościami". Pozwala to służyć dobru wspólnemu, ale - ponieważ świat nie jest doskonały - nie wolno zapominać, że szybkość informowania "niekoniecznie przekłada się na budowanie współpracy i wspólnoty w społeczeństwie". Papież przypomina, że media winny głosić prawdę i wspierać pokój, a nie kierować się wyłącznie chęcią zysku.

Benedykt XVI przyjął na audiencji Lecha Kaczyńskiego (26 stycznia). Rozmowa trwała pół godziny. Prezydent powiedział dziennikarzom, że tematem były problemy Kościoła w Polsce, a także sytuacja w Europie i na świecie. Po audiencji Lech Kaczyński spotkał się z sekretarzem stanu, kard. Angelo Sodano.
Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o liturgii Nieszporów, Papież rozważał drugą część Psalmu 144. Podkreślił, że "tylko lud, który zna Boga oraz broni wartości duchowych i moralnych, może rzeczywiście podążać w stronę głębokiego pokoju".
 Benedykt XVI mianował o. Wojciecha Giertycha konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. Od 1 grudnia 2005 r. dominikanin z Polski jest Teologiem Domu Papieskiego.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kard. Pio Taofinu’u z Samoa, pierwszy w historii Kościoła polinezyjski purpurat, zmarł w wieku 82 lat (20 stycznia). Konsekrację biskupią przyjął w 1968 r. Do grona kardynałów przyjęto go w 1973 r. Wraz z jego śmiercią kolegium kardynalskie zmniejszyło się do 178 członków. 111, którzy nie ukończyli jeszcze 80 lat, może brać udział w konklawe.
  • W Paryżu odbyły się obchody 170. rocznicy powstania Polskiej Misji Katolickiej (21 i 22 stycznia). To najstarsza i nieprzerwanie działająca polska instytucja we Francji. Uroczystą Mszę koncelebrowali m.in. kard. Józef Glemp, abp André Vingt-Trois (metropolita Paryża) i bp Claude Schockert (przewodniczący komisji Episkopatu Francji ds. duszpasterstwa migrantów). Abp Vingt-Trois wskazał na konieczność "oczyszczenia pamięci" przez Francuzów, którzy nie zawsze dobrze traktowali polskich emigrantów, utrudniając im m.in. dostęp do oświaty w ojczystym języku.
  • Duchowni nie mogą kandydować w wyborach parlamentarnych i samorządowych, jak też prowadzić jakiegokolwiek biznesu - zdecydował nadzwyczajny synod ukraińskich biskupów greckokatolickich, który obradował w Brzuchowicach pod Lwowem. W przeszłości za zgodą niektórych biskupów kilku księży startowało w wyborach, zwłaszcza na Zachodzie Ukrainy. Zdaniem kard. Lubomyra Huzara, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, doświadczenia okazały się negatywne. Kardynał potępił też tych duchownych, którzy dali się wciągnąć w działalność niektórych przedsiębiorstw, głównie agencji ubezpieczeniowych, co jest "sprzeczne z prawem kanonicznym, z ich własnym dobrem i prowadzi do zgorszenia dusz ludzkich".

...I W POLSCE

  • Nie zabieraj swoich organów do nieba, one potrzebne są tutaj - pod takim hasłem obchodzono Dzień Transplantacji (26 stycznia). W zeszłym roku abp Józef Życiński, a w styczniu tego roku bp Adam Dyczkowski apelowali do wiernych o poparcie dla idei przeszczepów. W najbliższym czasie zaangażowanie Kościoła w akcję promowania zgody na transplantację ma być jednym z tematów obrad Episkopatu. "Księża powinni aktywnie włączyć się w propagowanie idei dawstwa organów" - uważa ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz roku 2005. W jego parafii Leśna aż 1800 z 3000 wiernych wyraziło zgodę na pobranie organów w razie ich śmierci.
  • "Cytowanie jakichkolwiek dokumentów czy wypowiedzi papieskich w prasie nadal pozostaje bezpłatne" - tak rzecznik Episkopatu Polski skomentował doniesienia mediów o opłatach za prawa autorskie do tekstów Benedykta XVI i jego poprzedników. W odniesieniu do wydawnictw książkowych, ks. Józef Kloch zaznaczył, że dysponująca wspomnianymi prawami watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana kieruje się przy ustalaniu konkretnych kwot sytuacją w danym kraju. Trzy wydawnictwa w Polsce otrzymały już bezpłatne zezwolenie na publikację encykliki Benedykta XVI.
  • Posłuszeństwo nie jest poddaństwem, jest raczej podobieństwem do Chrystusa - przypomniał bp Andrzej Dzięga w liście zatytułowanym "O radzie i ślubie Ewangelicznego Posłuszeństwa" na Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego). Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Episkopacie podkreślił, że "posłuszeństwo konsekrowane, spośród wszystkich trzech ślubów (dwa pozostałe to czystość i ubóstwo), niesie w sobie - jak się wydaje - najwięcej osobistego wyrzeczenia". Z okazji Dnia o wsparcie dla klasztorów mniszek klauzurowych zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. W Polsce jest blisko 40 tys. konsekrowanych mężczyzn i kobiet. Ponad dwa tysiące pracuje na misjach. Datki dla wspólnot kontemplacyjnych można wpłacać na konto: "Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski - zakony klauzurowe", Bank PEKAO S.A., 42124020341111001001235842.
  • Sejm zgłosił ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, do Pokojowej Nagrody Nobla (26 stycznia). "Moja kandydatura jest aktem hołdu wobec zamordowanych na Wschodzie przez zbrodniarzy ogarniętych ideologią zła i nienawiści" - powiedział ks. Peszkowski. Przypomniał, że o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu Józef Stalin zadecydował 5 marca. Dlatego kapelan chce, by ta data - na wzór Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście - stała się Dniem Katynia.
  • Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku. Walczył w kampanii wrześniowej. Więziony przez Rosjan m.in. w Kozielsku, uniknął śmierci w Katyniu. Jako oficer armii gen. Władysława Andersa przeszedł cały jej szlak bojowy. W 1949 r. podczas pobytu w Lourdes postanowił zostać kapłanem. Święcenia przyjął po pięciu latach w Detroit. W 1990 r. powrócił na stałe do Polski. Brał udział w ekshumacjach ciał oficerów pomordowanych na Wschodzie. Dzięki jego staraniom udało się zakończyć budowę cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2006